Digitální svět

Po televizi dobývá digitál i rádiové vlny

Aktualizováno: 25.09.2017

Rádia DAB+

Mnoho lidí se domnívá, že digitální rádio je zbytečný přepych. „Vždyť staré klasické FM může hrát tak pěkně“. Může, ale také nemusí. Podobně jako analogová TV je náročné na povětrnostní podmínky. Ty pak-li že signál není dostatečně silný, mohou se vytvářet různé šumy a kolísání signálu. To je jeden z důvodů, proč digitální vysílání je dobré řešení. Důvodů je však mnohem více. Další nezanedbatelnou výhodou je vysoký komfort a mnoho informací. Například informace o názvu skladby, jména autora či kvalitě nahrávky. K tomu je nutno připočíst velmi rozumné ceny  DAB+ rádií. Tedy těch, „obojetných“, co mají jak analogovou FM  frekvenci tak i DAB. Což je dobře, protož aby mělo smysl přejít na digitál musí být pokrytí výrazně lepší. Nejlépe celoplošné, což stále ještě zdaleka není. Využitelný je především ve velkých městech a zdaleka ne ve všech. Naopak v mnoha místech má stále analogové FM podstatně silnější signál.

Zatímco před několika lety se pokusně vysílalo na Ostravsku i v několika relativně malých lokalitách  v Evropě málo rozšířeném L pásmu, Praha od začátku pokusně používala III pásmo, které je dnes v většině Evropy standardem. I když pokrývá zatím okolo 58% populace (to je důležité populace nikoliv území).  Ve Švýcarsku je to 99,5% populace a v sousedním Německu zhruba 96%. Ale jsou i okolní státy, které jsou na tom ještě hůře. Podle informací serveru worlddab.org je to například v Rakousku ve zkušebním provozu pouhých 29%, na Slovensku pak funguje vysílání především v Bratislavě. Mnoho dalších zemí o této technologii pouze uvažuje.

Prutová anténa často nestačí

Problémem je, že velká část jinak naprosto vyhovujících přenosných modelů je vybavena pouze teleskopickou (prutovou) anténou a nemá vstup pro anténu externí. Tam kde je silný signál je to zcela v pořádku. Když jsem ve velkém městě či blízko vysílače pak je „prutovka“ naprosto O.K. Pakliže  jste  dále, pak vám může externí anténa velmi pomoci. To samozřejmě ví takřka každý, ale výrobci tento požadavek zcela ignorují. Přitom vstup  pro externí anténu stojí „pár“ korun a jeho instalace je zcela nenáročná. A dražší modely v drtivé většině samozřejmě anténní vstup mají jako základ. Je to podobné jako před lety s FM i tady byla zpočátku klasická anténa důležitá protože síť vysílačů nebyla dostatečně hustá. Dnes si však na většině míst vystačíme i s prutovkou.