Po televizi dobývá digitál i rádiové vlny
Rádia DAB+
Mnoho lidí se domnívá, že digitální rádio je zbytečný přepych. „Vždyť staré klasické FM může hrát tak pěkně“. Může, ale také nemusí. Podobně jako analogová TV je náročné na povětrnostní podmínky. Ty pak-li že signál není dostatečně silný, mohou se vytvářet různé šumy a kolísání signálu. To je jeden z důvodů, proč digitální vysílání je dobré řešení. Důvodů je však mnohem více. Další nezanedbatelnou výhodou je vysoký komfort a mnoho informací. Například informace o názvu skladby, jména autora či kvalitě nahrávky. K tomu je nutno připočíst velmi rozumné ceny DAB+ rádií. Tedy těch, „obojetných“, co mají jak analogovou FM frekvenci tak i DAB. Což je dobře, protož aby mělo smysl přejít na digitál musí být pokrytí výrazně lepší. Nejlépe celoplošné, což stále ještě zdaleka není. Využitelný je především ve velkých městech a zdaleka ne ve všech. Naopak v mnoha místech má stále analogové FM podstatně silnější signál.
Zatímco před několika lety se pokusně vysílalo na Ostravsku i v několika relativně malých lokalitách v Evropě málo rozšířeném L pásmu, Praha od začátku pokusně používala III pásmo, které je dnes v většině Evropy standardem. I když pokrývá zatím okolo 58% populace (to je důležité populace nikoliv území). Ve Švýcarsku je to 99,5% populace a v sousedním Německu zhruba 96%. Ale jsou i okolní státy, které jsou na tom ještě hůře. Podle informací serveru worlddab.org je to například v Rakousku ve zkušebním provozu pouhých 29%, na Slovensku pak funguje vysílání především v Bratislavě. Mnoho dalších zemí o této technologii pouze uvažuje.
Prutová anténa často nestačí
Problémem je, že velká část jinak naprosto vyhovujících přenosných modelů je vybavena pouze teleskopickou (prutovou) anténou a nemá vstup pro anténu externí. Tam kde je silný signál je to zcela v pořádku. Když jsem ve velkém městě či blízko vysílače pak je „prutovka“ naprosto O.K. Pakliže jste dále, pak vám může externí anténa velmi pomoci. To samozřejmě ví takřka každý, ale výrobci tento požadavek zcela ignorují. Přitom vstup pro externí anténu stojí „pár“ korun a jeho instalace je zcela nenáročná. A dražší modely v drtivé většině samozřejmě anténní vstup mají jako základ. Je to podobné jako před lety s FM i tady byla zpočátku klasická anténa důležitá protože síť vysílačů nebyla dostatečně hustá. Dnes si však na většině míst vystačíme i s prutovkou.
Lenco PDR-03 (Alza)
- Frekvence: DAB+/FM
- Audio výkon: neuveden
- Displej: LCD třířádkový
- Předvolby/ Výstup: 10/ne
- Napájení: 4xAA/síť 220V
- Anténa: teleskopická
Vzhledem k reproduktoru s průměrem pod 5 centimetrů je jeho zvuk velmi slušný a výkonově nepatří k nejtišším. Citlivostí je lepší průměr. Vzhled je zajímavý a neotřelý. Tlačítka vytvářejí sloupec, který přes svou dominanci působí vyváženě. Horší je to s displejem, který má několik vlastností snižující celkový komfort ovládání. Je sice trojřádkový, ale vzhledem k malé ploše jsou některé prvky jako například síla signálu opravdu titěrné. I když informace o síle signálu, či všechny potřebné vlastnosti právě spouštěného programu vzhledem k malým rozměrům displeje nejsou dostatečně přehledné. A aby toho nebylo málo, tak jeho malou čitelnost ještě zhoršuje temně modré podsvícení, ve kterém se černé písmo při nízké intenzitě okolního osvětlení výrazně ztrácí. Vstupy a výstupy jsou u tohoto modelů opravdu „spartanské“. Tedy přesně řečeno žádné. Pouze konektor na AC adapter a vypínač.
- zajímavý design
- podsvícení s minimálním kontrastem
HAMA DR 10 (Penta)
- Frekvence: DAB+/FM
- Audio výkon:0,5W RMS
- Displej: LCD 2,1“
- Předvolby/ Výstup:2x30/3,5mm sluch.
- Napájení: 220V/ bat 4xAA
- Anténa: teleskopická
Na první pohled „bílý plasťák“. Odlišný v mnohém od ostatních. Při praktickém používání však získáváte k tomuto modelu stále větší sympatie. Již na první pohled se odlišuje tím, že nikde není napsaná značka. Logo Hama je řešeno „všitým“ proužkem textilu mezi dva panely. Obdobně jako třeba u džínsů či značkových triček. Z počátku vás to může zarazit ale proč ne. Některé jiné prvky však jsou daleko podstatnější. A to především
výborně čitelný dvouřádkový displej, který je velmi dobře podsvícený a vzhledem ke svému protáhlému tvaru i přehledný. Také ovládání patří k nejlepším. Ukázalo se, že jedenácti prvkové ovládání podobně jako třeba u Sencoru je lepší, než některá kombinovaná řešení, kdy některé prvky mají více funkcí. Zvuk je čistý zvláště v modu DAB i výkon je relativně dobrý i když s 0,5 WAT se zázraky dělat nedají. Jediné co nám vadilo je ovládání hlasitosti. Místo tlačítkového systému +/- bychom dali přednost podstatně intuitivnějšímu otočnému ovládání i když je to subjektivní. Samo ovládání je však zcela nelineární a skládá se z 16 stupňů. Zatímco při prvních šesti sedmi je regulace hlasitosti zcela minimální. Velké skoky jsou patrné až u posledních pěti stupňů
- velmi dobrý displej
- regulace zvuku
SONY XDR-S40DBP (Mironet)
- Frekvence: DAB+/FM
- Audio výkon: 0,3 W
- Displej: 1 řada 8 znaků
- Předvolby/ Výstup:2x10/3,5mm sluch
- Napájení: 220/ bat 4xAA
- Anténa: teleskopická
Značka Sony je léta stálicí nejen v oblasti videa, ale i v audio produktech a tak nás moc nepřekvapila při výběru tohoto modelu vyšší cena. Na pohled vzhledově nikterak nevybočuje z průměru. Pozitivní je trvalé oranžové podsvícení, které na rozdíl od většiny ostatních svítí trvale což je příjemné. V některých vlastnostech však oproti ostatním více či méně zaostává. Displej je sice velmi dobře podsvícený, ale má pouze jednu velkou řádkou. Druhá osahuje jen miniaturní symboly. Nenadchl především zvukem, který je plochý s maximálním výkonem pouhých 0,3 watů. Také obrázkový návod není v žádném směru dostatečný a je v něm popsána respektivě pokreslena pouze nejzákladnější manipulace. V místech slabšího signálu měl více problémů s citlivosti v FM tak i DAB než ostatní rádia v testu. Nicméně to nemusí být nikterak zásadní problém protože obecně je dobré kupovat přenosná rádia ať již analogová tak digitální rádia pro lokality, kde je signál silnější a není jej nutno s anténou častěji manipulovat.
- trvale podsvícený displej
- nízký
- výkon
- malá citlivost plochý zvuk
- vyšší cena
Sencor SRD DAB+ (Mall)
- Frekvence:DAB+/FM
- Audio výkon: 2x2 W
- Displej: dvouřádkový 53x17mm
- Předvolby/ Aux vstup:20/ 3,5mm
- Napájení: Liion bat.1000mAh/ AC adapter 5V
- Anténa: teleskopická
Velmi zajímavý model, který v mnoha ohledech v této cenové třídě předčí svou konkurenci.
Vzhledem absolutní klasika. Žádné módní výstřelky. Velmi dobré dílenské zpracování. Plasty v matu společně s hliníkovou mřížkou působí kvalitně a budí důvěru. Jako jediný z testovaných má dva reproduktory. To mu společně s vyšším výkonem 2×2 waty umožňuje velmi kvalitní i dostatečně silný zvuk. Samozřejmě v rámci přenosných rádií. Také informační systém je nad rámec standardu. Dostatečně velký přehledný dvouřádkový displej je vybaven mnoha důležitými funkcemi. V DABu je to například název stanice, kanál a frekvence, vzorkování, informace o přehrávaném programu a především velmi podrobný ukazatel síly signálu, který je důležitý především v místech horších příjmových podmínek. Zajímavý je i systém napájení. Jako jediný model v testu může používat i mnoho adaptérů micro USB pro mobilní telefony. Vždy je však nutné zkontrolovat zdali mají shodné parametry.
- výborný zvuk
- vysoký výkon
- li-ion baterie
- USB micro konektor
- přehledný displej
- usedlejší design
Technisat 51 (Euronics)
- Frekvence:DAB+/FM
- Audio výkon:1,5W (RMS)
- Displej: 118x22mm
- Předvolby/ Výstup:2x2/sluch. 3,5
- Napájení: AC 220,DC6V
- Anténa: Drátová
Na rozdíl od výrobců se domníváme, že kategorie jednotlivých produktů jsou složitější než je obecně prezentováno. Jaký je rozdíl mezi kompaktem, přenosným rádiem, či radiobudíkem. Malý. Proto jsme k mimo těm obecně považovaným za přenosné, zařadili i jeden model, který je sice technologicky velmi obdobný, ale používá místo teleskopické antény anténu drátovou. Což má výhody i nevýhody. Zatímco cenově ani hmotností se moc neliší, přesto má tento model několik zásadních rozdílů. Velkým plusem je největší a nejpřehlednější displej. Také drátová anténa má mnoho výhod. Dá se často lépe využít než klasická „prutovka“, trochu náročnější může být nastavení této antény. Nicméně i tak je rozdíl relativně malý. Tam kde je signál silný (především v některých velkých městech) tam je vše bez problému. Tam kde je signál slabý tam je problém většinou u všech teleskopických antén ale částečně i u drátových.
- výborný a čitelný displej
- málo předvoleb
GoGEN DAB 502 (Kasa)
- Frekvence:DAB+/FM
- Audio výkon:1,5RMS
- Displej: LCD třířádkový 27x15mm
- Předvolby/ Výstup 20/ Jack 3,5mm
- Napájení: 220/ bat.4xAA
- Anténa: teleskopická
Model, který je svým lehce army designem s matným pogumovaným povrchem cílen především na mladé zákazníky. Především ale na ty, kteří mají perfektní zrak. Velice malý, ale přitom třířádkový displej s obrovským rámečkem okolo sebe se pokouší (podobně jako v přírodě některé druhy žáby, které se nafukují, aby udělaly dojem velikosti) vytvořit vizuální pocit, že je vlastně veliký. Ještě k rozložení tohoto displeje. Dva spodní řádky, které přinášejí podstatné informace jsou opravdu titěrné. Jediný větší je ten horní, který zobrazuje především čas. Tedy údaj u rádia ne zcela stěžejní. Naopak ovládání je dost propracované. Přestože ho řeší pouhých pět tlačítkových spínačů a jeden otočný, tak je intuitivní a až překvapivě přesné. Informací, které připomínají moderní tištěné návody je ale opravdu dost. Například síla signálu, parametry vysílání, styl hudby, frekvence i radiotext. Citlivost signálu byla v průměru. Jako plus bereme výstup na sluchátka. Tedy celkově lehoučký podprůměr v zobrazení informací. Při přepracování displeje by však zabodoval podstatně více.
- intuitivní ovládání
- malý a hůře čitelný displej