Digitální svět

Nové pozemní TV vysílání můžete mít už brzy doma

Aktualizováno: 07.10.2016

Co změní „tédvojka“

Jmenuje se trochu krkolomně DVB-T2 HEVC. Od našeho současného má ale několik výhod. Oproti němu umí dostat do stejně velkého prostoru větší množství programů při stejném datovém toku. Nebo stejné množství při vyšší kvalitě obrazu. To jsou dvě hlavní výhody pro uživatele. Mimo to umožňuje mnohem více služeb, které by v budoucnu měly postupně následovat. Poskytovatelům umožní „dostat programy“ do užšího pásma a některé původní frekvence přenechat operátorům pro stále rostoucí datové přenosy jako je LTE, či jeho potencionální nástupci. K přijímání nové DBV-T2 je potřeba, podobně jako před lety při přechodu na digitální TV, pouze přijímač, jehož nejlevnější modely stojí pod tisíc korun, či tunery v nových televizních přijímačích.

Zatím je přijímačů na trhu poměrně málo, ale tato situace by se měla v průběhu několika málo měsíců výrazně zlepšovat. Také informovanost prodavačů v některých prodejnách je poměrně velmi malá. To ale zdaleka není problém obchodníků, ale především velmi krátkého času mezi schválení přesné specifikace nové normy a datum zahájení realizace.

Zatímco u nás by první DVB-T2 vysílání mělo být zahájena začátkem listopadu v okolních zemích, například Německu či Rakousku již DVB-T2 H265, tedy HEVC, již několik měsíců vysílá. Zatím především ve velkých městech, ale pokrytí se rozšiřuje. Doufáme, že podobně to bude probíhat i u nás
Jak již bylo řečeno ten nejlevnější a nejjednodušší set-top box, tedy přijímač, stojí pod tisíc korun. Více zaplatíte za modely s výrazně vyšším komfortem. To však jsou většinou comba, tedy například kombinace přijímače pozemního a satelitního. Nebo mediální domácí centra, ve kterých je T2 HEVC pouhým bonusem. Žádanější však budou zvláště z počátku ty jednodušší modely, určené pouze pro pozemní vysílání. Nicméně, jak jsme si v testu ověřili, většina z nich má velmi dobrou kvalitu a s přibývajícími službami umožní výrazně větší komfort než DVB-T v současnosti.

Jak jsme testovali

Tak jako obvykle jsme v této oblasti spolupracovali s experty z firmy Nela Electronic, která prodává satelitní a terestriální systémy, provádí jejich montáže a také pomáhá zákazníkům doladit přístroje, které nepodávají optimální výkon a změní se k lepšímu až po úpravě software. Každý přijímač jsme podrobili podrobnému testu. A to nejen ve sledované oblasti DVB-T2, ale i v dalších vlastnostech, které mohou výrazným způsobem vylepšit komfort užívání.

Petr Řezáč