Nové pozemní TV vysílání můžete mít už brzy doma
Co změní „tédvojka“
Jmenuje se trochu krkolomně DVB-T2 HEVC. Od našeho současného má ale několik výhod. Oproti němu umí dostat do stejně velkého prostoru větší množství programů při stejném datovém toku. Nebo stejné množství při vyšší kvalitě obrazu. To jsou dvě hlavní výhody pro uživatele. Mimo to umožňuje mnohem více služeb, které by v budoucnu měly postupně následovat. Poskytovatelům umožní „dostat programy“ do užšího pásma a některé původní frekvence přenechat operátorům pro stále rostoucí datové přenosy jako je LTE, či jeho potencionální nástupci. K přijímání nové DBV-T2 je potřeba, podobně jako před lety při přechodu na digitální TV, pouze přijímač, jehož nejlevnější modely stojí pod tisíc korun, či tunery v nových televizních přijímačích.
Zatím je přijímačů na trhu poměrně málo, ale tato situace by se měla v průběhu několika málo měsíců výrazně zlepšovat. Také informovanost prodavačů v některých prodejnách je poměrně velmi malá. To ale zdaleka není problém obchodníků, ale především velmi krátkého času mezi schválení přesné specifikace nové normy a datum zahájení realizace.
Zatímco u nás by první DVB-T2 vysílání mělo být zahájena začátkem listopadu v okolních zemích, například Německu či Rakousku již DVB-T2 H265, tedy HEVC, již několik měsíců vysílá. Zatím především ve velkých městech, ale pokrytí se rozšiřuje. Doufáme, že podobně to bude probíhat i u nás
Jak již bylo řečeno ten nejlevnější a nejjednodušší set-top box, tedy přijímač, stojí pod tisíc korun. Více zaplatíte za modely s výrazně vyšším komfortem. To však jsou většinou comba, tedy například kombinace přijímače pozemního a satelitního. Nebo mediální domácí centra, ve kterých je T2 HEVC pouhým bonusem. Žádanější však budou zvláště z počátku ty jednodušší modely, určené pouze pro pozemní vysílání. Nicméně, jak jsme si v testu ověřili, většina z nich má velmi dobrou kvalitu a s přibývajícími službami umožní výrazně větší komfort než DVB-T v současnosti.
Jak jsme testovali
Tak jako obvykle jsme v této oblasti spolupracovali s experty z firmy Nela Electronic, která prodává satelitní a terestriální systémy, provádí jejich montáže a také pomáhá zákazníkům doladit přístroje, které nepodávají optimální výkon a změní se k lepšímu až po úpravě software. Každý přijímač jsme podrobili podrobnému testu. A to nejen ve sledované oblasti DVB-T2, ale i v dalších vlastnostech, které mohou výrazným způsobem vylepšit komfort užívání.
Petr Řezáč
Ariva 4K Combo (Kenex)
- Tunery: DVB-T/DBV-T2, SAT
- 4K: ano
- Plné HD: ano
- Napájení: externí
Na první pohled působí jako pohádka. Kromě vlastnosti vyžadované v našem testu, tedy plnohodnotným terestriálním příjmem s novým kodekem DVB-t2 H265 HEVC, umí i mnoho dalších věcí. Například je Combo, tedy obsahuje i plnohodnotný satelitní tuner. Aby toho nebylo za zhruba 3 500 Kč málo tak umí i rozlišení 4K, má velmi kvalitní obraz a funguje i jako multimediální centrum s vlastnostmi výrazně dražšího přijímače. Až potud samá pozitiva. A nyní ty slabší stránky. Má univerzální čtečku Conax. Tedy karty Skylink nelze používat v nejnovější verzi, ale pouze starší karty ice. Aby to fungovalo musíte ještě nainstalovat nový software. V prodejně vám o tom nikdo nic neřekne a český návod v době kdy jsme Arivu kupovali také ještě nebyl k dispozici. Ale z praxe. Po náročnější přípravě a instalaci jsme byli odměněni řadou nadstandardních vlastností. Mnoho výhod pramení z toho, že přístroj používá operační systém android. Nahrát si můžete například některá internetová rádia ale i další aplikace. Výsledkem je multimediální systém s výborným poměrem cena výkon.
- výborný poměr cena výkon
- velký rozsah nadstandardních vlastností
- velmi náročné uvedení do provozu
Technisat DIGIT ISIO STC (Omko)
- Tunery: 2xDVB-T/2xDVB-T2, 2xSAT, 2x
- 4K: ano
- Plné HD: ano
- Napájení: interní
Tak tento model je opravdu pro labužníky. Pravda není levný, jeho cena přesahuje desetinásobek těch nejlevnějších. Do testu jsme jej zařadili pro představu, co vše může takový přijímač DVB-T2 HEVC, je tady jenom jako taková logická samozřejmost. Kromě toho umí UHD 4K obraz má 3x dvojitý tuner především pro současné nahrávání a sledování více programů zároveň. Samozřejmostí jsou ISIO internetové funkce i integrovaný modul WLAN. Tedy žádný pouhý přijímač ale kvalitní multimediální centrum. Jediným přístrojem, který se mu v testu alespoň částečně přibližoval byl Ferguson ARIVA s Androidem. Na rozdíl od něj ale Digit ISIO naskočil dokonale na poprvé a pracuje bezvadně. Rozdíl je právě ve třech dvojitých tunerech. Tedy sice některé vlastnosti obdobné, v jiných je ISIO o několik tříd výše. Tomu ale také odpovídá i výrazně vyšší cena u Technisatu. Bezkompromisně nejlepší model v testu, který však řeší mnohem širší oblast než je pouhé DVB-T
- dokonalé multimediální centrum
- vysoký komfort
- vysoká cena
Ariva T265 (Kenex )
- Tunery: DVB-T/DVB-T2
- 4K: ne
- Plné HD: ano
- Napájení: externí
Na rozdíl od svého výrazně komfortnějšího bratříčka je T265 „holý“ pozemní přijímač. Tedy přímý nástupce současného set-top boxu. Také zde se musel nedříve nahrát nový firmware, čím se zásadně eliminovaly některé drobné nedostatky jako je například zasekávání. Po této operaci již „chodil tento model bez problémů. Jednou z jeho klíčových vlastností je velmi dobrá citlivost, kterou jsme s úspěchem vyzkoušeli v místě s relativně velmi slabým signálem. Na rozdíl od některých modelů má intuitivní ovládání i skvělé EPG a to až na týden dopředu s přepínáním jednotlivých dní. Obraz v HD je velmi dobrý, obdobně je na tom i zvuk. Také čeština je bez problémů, což zvyšuje komfort ovládání. Velmi dobrou pomůckou je kontrola síly a kvality signálu. Stačí pouze zmáčknout tlačítko edit a víte ihned vše potřebné. Nahrávání přijímače probíhá v TS pro přehrávání z médií slouží i další běžné formáty. Podobně jako i dražší Ariva nás přesvědčil i tento model, že delší a náročnější zprovozňování se vyplatí.
- velmi citlivý tuner
- kvalitní čeština
- náročné uvedení do provozu
Opticum Lion HD 265 HEVC (Omko)
- Tunery: DVB-T/DVB-T2
- 4K: ne
- Plné HD: ano
- Napájení: interní
Tuner má obdobně dobrou citlivost jako je u sesterského modelu Opticum Terra. Horší je to již s menu. To nepovažujeme za tak čisté a přehledné jako je u zmíněné Terry či Omegy. Kvalitní DO které nepůsobí lacině a dobře padne do ruky. EPG nevybočuje z lepšího průměru. Ani dalšími vlastnostmi nevybočuje výrazněji od běžných modelů v této kategorii. Info můžete zvolit ve dvou krocích. První jednoduché po jednom stisku. Při dvou stiscích dojde k detailnímu zobrazení. Jedinou věcí, která u tohoto přístroje může působit problémy a snižuje komfort je fakt, že na rozdíl od sestry Terry neobsahuje češtinu. Což u zařízení tohoto určení není nezanedbatelné. Obraz i zvuk je velmi kvalitní. Tedy zatím nás sice ne zcela oslnil, ale po doinstalování češtiny, která bude pravděpodobně časem k dispozici bude Lion plnohodnotným a úspěšným přijímačem.
- citlivý tuner
- kvalitní DO
- chybí čeština
Evolveo Omega T2 HD DVB-T2H265/HEVC recorder (Alza)
- Tunery: DVB-T/DVB-T2
- 4K: ne
- Plné HD: ano
- Napájení: interní
Vždy je dobré očekávat méně a pak být příjemně překvapeni. Obráceně je to horší. Říkali jsme si, co to asi může být za přístroj, když stojí pod tisíc korun a to v době, kdy konkurence je na českém trhu velmi malá. Moc to nepřeženeme,když řekneme zatím zanedbatelná. Výsledek opravdu překvapil. Tedy ne, že by jsme objevili neuvěřitelné vlastnosti „ale“. Ale v mnohém se nelišil od modelů výrazně dražších. Líbil se nám poměr cena výkon i další drobnosti. Srovnávali jsme nejen kvalitu obrazu, ale i ostatní vlastnosti. A to nejen DVB-T kontra DVBT-2, ale i kvalitu příjmu v současní normě mezi staršími i novými modely. A právě u tohoto přijímače, ale nejen u něj, patřila k velmi dobrým. To je příjemné zjištění především proto, že zákazník nemusí vynaložit svou tisícovku nejen vzhledem k nové normě, ale že dostane i bonus v lepší kvalitě obrazu.
- dobrý poměr cena kvalitní obraz i zvuk
- starší typ DO
Opticum Terra HD 265 HEVC (Omko)
- Tunery: DVB-T/DVB-T2
- 4K: ne
- Plné HD: ano
- Napájení: interní
Velmi citlivý tuner s velmi dobrým informačním systémem, kde vidíte detailně všechny technické údaje. A to nejen o kanálu, ale veškeré info i o MUX. Ovládání je skvělé, menu je přehledné podobně jako u Omegy je velmi intuitivní. Obsahuje češtinu. Překlad však není zcela precizní a proto mohou být některé informace zavádějící. Také EPG podobně jako u T265 umožňuje přehledné programování na týden dopředu a patří k velmi komfortním. Také Terra má kvalitní dálkové ovládání. Tento model patří k typickým představitelům nastupující generace levných přijímačů pro novou terestriální normu DVB-T HEVC. Technicky bezproblémový, za dobré peníze a na rozdíl od svého bratříčka Lionu má implementovanou češtinu.
- výborné EPG
- přehledné menu
- nepřesná čeština