Digitální svět

Jak na „malou“ televizi

Aktualizováno: 15.03.2017

Monitory s TV tunerem

Tak nám započala doba „DVB-T2“. Ten kdo by nevěděl o čem je řeč, tedy nové pozemní digitální vysílání, které bude využívat lépe volných frekvencí a zároveň umožňuje (pakliže toho budou operátoři využívat) i zvětšit množství služeb a výrazně zlepšit i kvalitu vysílání, což bylo patrné na zkušebním kanále DVB-T2. Na druhé straně je mnoho uživatelů, které nechává nová norma zcela chladnými, protože „starý digitál“ půjde ještě souběžně minimálně dva roky a zatím nic nenasvědčuje, že v nejbližších měsících bude mít nová dvojka výrazné výhody, kde identické sítě DVB-T2 využili především pro šíření HD vysílání. Dilema tedy může být, zdali již investovat do budoucnosti či ne.
Zatím digitální T2 funguje pár dní v Praze a ve Středočeském kraji z vysílačů Žižkov a Cukrák a pokrývá více než 25% populace. V současnosti však mimo Novu a ČT. Momentálně se do přechodové sítě vtěsnalo 11 SD programů. V případě, že by se vysílalo v HD bylo by jich pouze sedm. Do konce tohoto roku by měla být pokryta většina našeho území.
To jakou techniku zvolit však neplatí jen o velkých TV, ale i těch malých, které se stále pro více rodin stávají standardem a zvláště pro menší prostor jsou ideálním řešením. Už dávno totiž neplatí, že dobrý monitor, nepočítáme-li monitory profesionální, se výrazně liší od dobré TV. A většinou nemají ani jinou výbavu. Dobré modely mají většinou jak vstupy, tak i pozorovací úhly velmi podobné.

Vyberte si

V nedávné minulosti se mnoho firem snažilo vždy vyrábět pár modelů v třídě malých TV s možností použít ji i jako monitor a ti co dělali monitory často do nich zabudovali TV tuner. Tedy různé názvy pro obdobný produkt. V současné době je těchto výrobků jen velmi málo. Širší nabídku modelů mají pak pouze Samsung a LG. Ale zatím na tom s T2 nejsou nejlépe. Naopak monitorů je na trhu velké množství. Levných a dobrých DVB-T2 tunerů také, a to jejich cena často nepřesahuje ani tisíc korun. Hlavním kladem zabudovaného tuneru je estetické provedení. Nikde nejsou spletité kabely, které kráse interiéru nepřidávají a navíc potřebujete pouze jedno dálkové ovládání. Nevýhodou je, že modely s DVB-T2 HEVC, zatím výrobci v oblasti malých TV momentálně, až na malé výjimky, neprodávají. A se starou normou je z hlediska budoucnosti takové TV opět pouhým monitorem a stejně k němu budete muset později přijímač dokoupit.

Výhody i kompromisy

Z tohoto hlediska je situace podstatně jednodušší když se rozhodnete pro kombinaci monitoru a přídavného TV tuneru. První výhodou je, že si v kombinaci můžete vybrat z podstatně větší nabídky, než když koupíte malou TV se zabudovanou T2. Druhou výhodou je, že některé monitory mají větší rozlišení než TV, což můžete využít při práci s počítačem a HD pak pro TV. Nezanedbatelný je i fakt, že dobrý monitor moc nestárne a vy si tak kdykoliv můžete vyměnit pouze relativně levný tuner, když se opět změní či vylepší technologie, kterou bude digitální vysílání v budoucnosti disponovat. Naopak, nevýhodou tohoto řešení je více kabelů a vzhledově méně čisté řešení i trochu náročnější ovládání. Záleží však na prostředí většinou je vždy možnost jak to řešit.

Jak jsme testovali

Protože jsme tentokrát nesledovali pouze jednotlivé modely, ale i dvě rozdílná řešení, věnovali jsme největší pozornost především kvalitě obrazu v jednotlivých režimech. Abychom dosáhli srovnatelných podmínek u všech modelů zároveň, použili jsme rozbočovač HDMI, který umožnil z jednoho zdroje signálu generovat současně identické podmínky pro všechny testované modely. Především v tomto přímém srovnání se dobře ukázaly rozdíly, byť i někdy relativně malé.