Digitální svět

Chytré hodinky – Jak čas pokročil

Aktualizováno: 28.05.2016

Zatímco ještě před nedávnem byl problém vybrat zajímavé modely pro test chytrých hodinek, v posledních měsících se situace změnila. Nabídka je řádově výrazně větší a to jak funkčně tak vzhledově. Chcete-li chytré hodinky vlastnit, výběr máte již ve velmi široké cenové škále. Potěšující je, že i levné modely dnes často používají kvalitní materiály i technologie. To co však stále odrazuje značnou část zájemců, je drasticky nízká výdrž baterie. Tedy relativně legrační doby provozu na jedno nabití. Ani rozdíl v tom, že některé mají například o 100 mAh více nemusí znamenat, že vydrží déle, ale pouze to, že mají velkou spotřebu. Tu také ovlivňují další faktory jako je stupeň jasu či vybraný displej. Otázka je tedy zcela jasná, mohou chytré hodinky současnosti nahradit ty klasické? Mohou, podobně jako ty starší, pouze změnou našeho postoje. Stejně jako se nepodivujeme, že mobil nevydrží na nabití rok, ale při intenzivnějším používání den maximálně dva. Budeme si muset zvyknout, že i nadále tomu u většiny hodinek nebude jinak.

Klady a zápory

Potěšitelné je, že většina chytrých hodinek přestala vypadat jako malé počítače. Jsou civilizovanější, vypadají daleko více jako jejich klasičtí předkové. I když k tomu mají samozřejmě mnoho funkcí navíc. A tady se toho za poslední dobu moc nezměnilo. Vylepšily se displeje, problém čitelnosti v náročných situacích u těch nejlepších je obecně lepší. V extrémních kontrastech to není dobré ani u těch nejlepších modelů.

Kruh nebo obdélník

Stálá polemika. Obě řešení vedou ke kompromisům. O obdélníkovém tvaru nechce mnoho lidí slyšet, protože jim to stále připomíná počítač. To tak ale být nemusí, jak je vidno například u Asusu ZenWatch. Tento model působí kultivovaně, zaoblené tvary a propracovanost a kvalitní materiály působí tak dobře, že by takto vypadající hodinky mohly být klidně klasické a nikomu by to nevadilo. Naopak zásadní výhodou pro text i většího počtu zobrazovaných údajů současně je právě obdélníková plocha. Ostatně, kdyby to nebyl tak zásadní rozdíl určitě by již nějaký vtipálek vyráběl například kulaté tablety. Druhým a velmi moderním řešením je klasický plný kruh bez jakékoliv výseče. Displeje vypadají většinou perfektně a často se vzhledově opravdu blíží klasikám. Třetí možnosti je výseč kruhu. A domníváme se, že to je výrazně nejméně zdařilé provedení barevných alternativ. Ale i zde jsou rozdíly. Zatímco například Motorola Moto 360 první generace měla velký ciferník a malou výseč, nepůsobilo to při vhodném výběru ciferníku až tak hrozně. U současných levných modelů jsou většinou malé ciferníky a velké výseče. Což opravdu nejen nepůsobí nejlépe, ale ještě se zmenšuje i tak malá plocha pro informace.

Petr Řezáč