Digitální svět

Akční kamery

Aktualizováno: 15.06.2016

Patří k vybavení milionů aktivně zaměřených lidí na celém světě. Zatímco v pionýrských dobách ji používali vrcholoví sportovci či milovníci extrémních kaskadérských aktivit, dnes se akčními kamerami setkáváme na každém kroku. Na sjezdovkách zdomácněly podobně, jako u jezdců na horských kolech, na motocyklech i při dalších desítkách aktivit. Pro mnoho uživatelů je kamera stejně samozřejmá jako běžná součást výbavy. Sport ale není zdaleka jedinou oblastí kde dominuje Stále více lidí jí používá pro zdokumentování zážitků z rodinného života od narození potomků až po nejrůznější další příležitosti. V současné se díky velké oblibě selfie stává megahitem.
Není divu, akční kamera má všechno, co potřebujete k zaznamenání událostí s minimální potřebou cokoliv nastavovat či upravovat nebo sebou vláčet těžkou techniku. Na rozdíl od klasických kamer není neohrabaná, má nízkou hmotnost a oproti klasice je miniaturní. Použití super širokoúhlého objektivu pak zajistí díky své konstrukci ostrý obraz od zhruba půl metru do nekonečna, bez nutnosti doostřování (tzv. fix focus). A také umožňuje výrazně pracovat s předměty v blízké vzdálenosti oproti pozadí. Je vlastně jediným v praxi použitelným nástrojem k tomu, abyste zachytili nejen svět okolo vás, ale s vámi jako součástí tohoto světa. A to není již jen věc technická, ale i filozofická.
Dalším důvodem, který přispěl k obrovské popularitě je kromě snímání ve zcela odlišné perspektivě i výrazně vyšší rozlišení. I u nejlevnějších modelů již bývá standardem 1080i, ale i v neprokládaném 1080p. Nejlepší modely již nabízejí i 4K. I když zde zatím je trochu problémem náročnost zpracování takového videa. A nekompatibilita s navazujícími zařízeními. Jen málo televizorů se 4K pracuje v tomto formátu bezchybně. To se však má dle výrobců v nejbližší době zásadně změnit

Jak má vypadat výbava

Moderní akční kamera by především měla být vybavena Wi-Fi pro spojení s mobilními telefony. Spolu s dobrou aplikací výrazně pomůže urychlit nastavení i přehrát nafocené či natočené záběry a podstatně zvětšit komfort práce. Naprostým základem je vodě odolné pouzdro, které umožní práci i v drsných podmínkách ve sněhu, v prachu, či pod vodou. Důležité je nejen rozlišení, ale počet snímků za sekundu. Čím je vyšší, tím můžete lépe pracovat například se zpomalenými záběry. Je dobré vybírat i podle kapacity baterie. I když máte dvě, třeba na sněhu jejich výměna není nic příjemného. Za dobrou vlastnost považujeme i mód autokamery. Možnost cyklických záběrů či prostorové hlídání. Nikterak se tím nesníží její akční vlastnosti a využití je ještě univerzálnější. Vítané je i bohaté vybavení přídavných držáků a pomůcek, které vám pomohou zvládnout co nejširší spektrum situací.

Petr Řezáč