Auto - Moto

I na motocyklu se dá bezpečně komunikovat

Aktualizováno: 10.09.2012

Zatímco autě stačí ozvučit prostor jako jakýkoliv jiný interiér, u motocyklu je to podstatně složitější. Vzhledem k aerodynamickému hluku a zvuku motoru je jedinou rozumnou možností
hovor dovést přímo do přilby.To však není úplně jednoduché.

Stísněný prostor neumožňuje použít větší reproduktory a i malé musejí být relativně hodně ploché, aby se „vešly“ bez omezení komfortu řidiče. Náročná je i konstrukce mikrofonů. Vzhledem k velkému aerodynamickému hluku se žádný bez perfektního  šumového filtru neobejde. Musí potlačit všechny nevhodné zvuky v okolí, aby bylo možno rozumně komunikovat. Tato zařízení v dobré kvalitě dělá pouze několik výrobců.  To je také důvod proč jsme tentokrát do jednotlivé kategorie zařadili zdánlivě různorodé  modely. Tedy handsfree, které se do přilby integruje, handsfree integrované do přilby od  jejich výrobce i jeden univerzální model, který lze do některých typů přileb pouze vložit.

Jak jsme testovali
Zkoušeli jsme jak kvalitu zvuku při  komunikaci, tak i snadnost ovládání. Komunikační systémy určené pro volné zabudování do přileb jsme zásadně testovali na stejných přilbách, aby jednotlivé modely nebyly zvýhodněny rozdílnou kvalitou jednotlivých přileb. Zajímala nás nejen komunikace telefonická ale také interkomová. Tady je důležité nejen to kolik lidí se může navzájem propojit, ale také jaká může být maximální vzdálenost mezi jednotlivými motocykly. Podstatné je také ovládání. Vše musí být zcela intuitivní. Jakékoliv hledání a odvádění pozornosti není bezpečné. Jak ukázal test, logické a intuitivní ovládání nebylo u některých  modelů zcela samozřejmé.

Integrální nebo univerzál?  
Na tuto otázku se nám jednoznačnou odpověď získat nepodařilo. Velkou výhodou značkových kompletů je fakt, že výrobce si může nechat handsfree připravit podle svých potřeb vyhovujících maximálně jeho konstrukci. Dobrým příkladem integrovaných systémů jsou například přilby Shark. Takřka kompletní nové řady jsou připraveny pro komunikační systémy. A to jak pro vlastní, tak i pro libovolné další modely handsfree.  Každý si tak může vybrat, co mu nejvíce vyhovuje. Slabší je když naopak některé značky používají komunikaci pouze v jednom modelu. I když nemusí být špatná, nemusí vám vyhovovat přilba a máte smůlu. Univerzální handsfree může být i velmi kvalitní a to při vynaložení relativně nízkých finančních prostředků. Naopak problémem je menší výběr modelů, ve kterých lze použít.

Petr Řezáč