Auto - Moto

Handsfree do auta – Často opomíjená nutnost

Aktualizováno: 03.11.2017

Když jsme zhruba před pěti lety připravovali test Hadsfree do auta, subjektivně se nám zdálo,  že toto zařízení mnoho řidičů nepoužívá. A jak je tomu dnes? Je to lepší, ale nikterak dramaticky. Pozitivní je, že mnoho nových aut je tímto zařízením vybaveno již z výroby. Méně pak, že za léta, co platí pro řidiče zákaz telefonování při jízdě, je stále mnoho těch, kteří toto nařízení ignorují. To pro ně není dobré a to nejen vzhledem k možné pokutě. Horší je fakt, že zvýšená možnost nehody není pouze fráze. A to už vůbec nemluvě o výrazně větším komfortu, který vám umožní nejen sady zabudované, ale i ty mobilní, které jsou nejčastěji umístěné na sluneční cloně. Oproti pevným mají i své výhody.

Jsou výrazně levnější, dají se použít nejen v autě, ale i doma či v kanceláři. A některé z nich mohou současně používat i dva aktivní mobilní telefony zároveň. Je zajímavé, že v posledních létech se vývoj v oblasti mobilních modelů moc nezměnil. Až na výjimky jsou ty nejlepší jsou  buď stále stejné, nebo doznaly pouze menších úprav.

Co nás nejvíce zajímalo

Síla a kvalita zvuku. Především proto, že klasické sady zabudované do automobilu mají výhodu vysokého výkonu s velkými reproduktory a dostatečnou  rezervou. Naopak ty mobilní,  které jsme tentokrát vzali „pod drobnohled“ vzhledem ke svému kompaktnímu provedení musí dělat kompromisy. V některých režimech jízdy, či v hlučnějším autě, může být pro ně dostatečná hlasitost na hraně. Velmi důležitá je i kvalita zvukových filtrů, které napomáhají k oddělení komunikace od okolního šumu, či aerodynamického hluku. Dalším důležitým faktorem je konstrukce, která co nejméně rozptyluje řidiče. Některé modely používají  hlasového asistenta, který vás sám informuje například o stavu  připojení s telefonem, či jak máte nabitou baterii. Právě toto řešení považujeme za takřka ideální. Velmi dobré je také hlasové ovládání, které však může být v určitých situacích méně přesné. To lze u některých modelů použít například na vytáčení zvolených čísel.

Škoda jen, že ne všechny hlasové systémy obsahovaly i češtinu. Což je samozřejmě pro naše hodnocení nevýhoda poměrně citelná. Z tohoto hlediska se pak mohou i výrazněji lišit výsledky našich testů oproti zahraničním.