automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 25.3.2001

E-mail

 

 

 

Motorové pily

Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.
Používá ji dnes podle našeho průzkumu ať již půjčenou či vlastní, víc jak padesát procent všech chalupářů. A to nehovoře o stálých obyvatelích vesnic a usedlostí, pro které se toto nářadí stalo již naprostou samozřejmostí. Pil se dnes v různém provedení  pohonu, výkonu i cenových relací vyrábí a prodává tolik, že si skutečně může vybrat prakticky každý. V tomto testu jme zvolili modely, které ač nejsou určeny profesionálům, jsou schopny udělat velký kus práce za dobrou cenu.
Řetězové pily se zásadně dělí podle pohonu na elektrické a motorové. Motorové pak ještě dále podle výkonu a použití. Pro jednotlivé kategorie se nejčastěji používá dělení na hobby pily, farmářské a profesionální.
My jsme se zaměřili na pily motorové ve farmářské kategorii, a to proto, že jsou podle našeho názoru pro největší část uživatelů nejuniverzálnější a i proto, že mají právě pro tyto uživatele i nejlepší poměr cena/výkon.

Hobby - mají obvykle obsah válců zhruba do 40 cm3. Jsou určeny pro příležitostné použití. Využijí je hlavně chataři a chalupáři k příležitostné práci. Nejsou konstruovány pro větší zatížení (například při dlouhodobé práci v lese).

Farmářské - jsou pily , určené pro středně obtížné podmínky provozu. Vydrží i více  než hodinové intenzivní zatížení. Oproti profesionálním mají výhodu v nižší váze.  Jsou vhodné například  i pro majitele menšího lesa, nebo usedlosti. Bývají obvykle s obsahem mezi 40 až 50 cm3.

Profesionál - jsou konstruované pro nejtvrdší podmínky provozu. Jejich motory mají obvykle obsah od 50 cm3 výš. Používají se například při těžbě dřeva, prořezávání lesních porostů  a pod. Vzhledem k vysokému výkonu jsou  lišty většinou delší než předchozích dvou  kategorií. Některé typy mají vyhřívané rukojeti, popřípadě předehřívání vzduchu nasávaného do karburátoru pro usnadnění práce v zimních měsících.

Jak jsme testovali
Tak jako ve většině podobných testů v našem časopisu, i tentokrát byly v našem týmu zastoupeny prakticky všechny kategorie uživatelů. Od úplných začátečníků po profesionály. Tím jsme se snažili eliminovat  vliv případných předsudků vyplývajících ze subjektivních názorů testujících. První zkoušku a také záběh motorů jsme uskutečnili rozřezáváním kmenů různého průměru. Testující prováděli běžné práce, a to nejprve odděleni podle kategorií, aby se v hodnocení nemohli navzájem ovlivňovat. Později pak došlo ke společnému testu všech zúčastněných, ve kterém testující obhajovali své hodnocení jednotlivých modelů. V kategorii profesionálů byli v našem týmu zastoupeni  pracovníci firmy Proles, jejichž hlavní pracovní náplní je těžba dřeva. Někteří z nich v minulosti získali ocenění při profesionálních soutěžích v této disciplíně. I když klasická těžba dřeva by neměla být pro námi testované pily hlavní náplní, zvolili jsme i tyto zkoušky protože, to jak se osvědčí jednotlivé modely v náročném provozu může ukázat mnoho.
Zjistili jsme, že i když se v současné velmi tvrdé konkurenci startovní pole vyrovnává, rozdíly mezi jednotlivými typy přece jen jsou. A to jak ve výkonu, tak i v komfortu práce. V některých případech kazily dobrý dojem jen drobnosti. V jiných se prokázalo, že je důležité na co budete pily nejvíce používat. Především proto, že některé vlastnosti, které od dobré pily požadujeme, jsou relativně protichůdné. Na jedné straně bychom chtěli, aby byly zcela přesné a razantní, na druhé pak aby byly měkké a s minimem vibrací. To se projevilo především v hodnocení antivibračních systémů.

Castor CP-450

Obsah válce:
Výkon:
Hmotnost:
Obsah olejové nádrže:
Obsah benzínové nádrže:   
Mazání řetězu:
délka lišty:
cena:
45 cm3
2,3 kW
5 kg
0,22 litru
0,52 litru
automatické
40 cm
13 490 Kč

Motor se snadno startuje, jde i velmi ochotně do otáček a má slušný výkon. Poněkud tvrdší tlumení vibrací však nemusí vyhovovat každému. Je to cítit zvláště při delší práci, kdy vibrace byly podle většiny testujících vyšší než u ostatních konstrukcí. Výhodou tohoto řešení je rychlá a přesná reakce na tlak, nevýhodou pak poněkud menší komfort. I v našem týmu jsme se rozdělili na zastánce a odpůrce tohoto řešení.

výhody: dobrý výkon
nevýhody: tvrdší tlumení vibrací

Castor CP-500

Obsah válce: 
Výkon: 
Hmotnost: 
Obsah olejové nádrže: 
Obsah benzínové nádrže:   
Mazání řetězu: 
délka lišty: 
cena:
51 cm3
2,6 kW
5,1 kg
0,22 litru
0,52 litru
automatické
45 cm
14 490 Kč

U této pily nás především zaujal její poměrně veliký výkon. Ani při řezání silných kmenů se nijak nedusila. Stejně jako u modelu Castor CP 450 je tlumení řešeno trochu odlišně od většiny ostatních značek a je také tvrdší. Zatím co obvykle je motor v jednom bloku s nádržemi odpružen od rukojeti vinutými pružinami, v tomto případě je gumovými silentbloky odpružena motorová část od rukojeti pevně spojené s nádržemi.

výhody: Výkonný motor, dobře startuje
nevýhody: Tvrdší tlumení vibrací

Jonsered 2045 Turbo

Obsah válce:
Výkon: 
Hmotnost: 
Obsah olejové nádrže:
Obsah benzínové nádrže:   
Mazání řetězu:
délka lišty: 
cena:
44,3 cm3
2,2 kW
4,7 kg
0,25 litru
0,5 litru
automatické
46 cm
14 280 Kč

I když název Turbo podpořený velmi uchu ladícím zvukem motoru vytváří pocit, že by mohlo jít o podobnou konstrukci jako u spalovacích motorů automobilů, samozřejmě tomu tak není. Turbo v názvu znamená, že je vybavena odstředivým čištěním nasávaného vzduchu. Již při prvním nastartování nám bylo jasné, že máme v ruce velmi kvalitní nářadí. V podstatě jsme nenašli žádné prvky, které by patřily k negativním. Její výkony v řezu patřily k nejlepším. Práce s ní je velmi příjemná a na svůj obsah je až neobvykle “živá”. Ve všech testech potvrdila, že je velmi dobrou pilou za rozumnou cenu. Při jejím hodnocení došlo k dokonalé shodě názorů celého týmu.

výhody: vynikající motor, výborné tlumení

Husqvarna 45

Obsah válce:
Výkon:
Hmotnost:
Obsah olejové nádrže:
Obsah benzínové nádrže:   
Mazání řetězu:
délka lišty:
cena:
44 cm3
2 kW
4,9 kg
0,25 litru
0,5 litru
automatické
46 cm
15 460 Kč

Ve všech námi testovaných oblastech dosahovala vynikajících výsledků. Je znát dlouhá tradice a pečlivá práce konstruktérů. Má kultivovaný zvuk motoru, výborný výkon a snadno startuje. Její antivibrační systém je velmi dobrý a díky tomu se s ní pracuje snadno a rychle. Podle našeho názoru patří k tomu nejlepšímu, co se dá v této kategorii u nás koupit.

výhody:   výkon, tlumení vibrací, lehké startování
nevýhody: cena

Oleomac 951

Obsah válce: 
Výkon: 
Hmotnost:
Obsah olejové nádrže: 
Obsah benzínové nádrže:   
Mazání řetězu: 
délka lišty: 
cena:
49,8 cm3
2,36 kW
5 kg
0,27 litru
0,6 litru
automatické
47 cm
11 990 Kč

Jako jediná v našem testu měla prstencovou řetězku. Zatím co u  hvězdicových, /které používají všechny ostatní námi testované pily v této kategorii/, je ozubené kolečko pohánějící řetěz pevně spojeno s tělem spojky a po jeho opotřebení je nutno vyměnit celý komplet, v tomto případě je součástí spojky hřídel s drážkami, na které je nasunut prstenec pohánějící řetěz. Jeho výměna je daleko snazší a levnější. Toto řešení je běžné u profesionálních pil. V kategorii farmářských je méně obvyklé. Na rozdíl od ostatních testovaných modelů má i měkčí  tlumení vibrací. To má samozřejmě své výhody k kofortu práce. Nevýhodou je, že při větším tlaku na držadlo, se vlivem měkkých pružin dostává do kontaktu odpružená část pily s neodpruženou. Motor má dobrý výkon a snadný přístup ke vzduchovému filtru. Ocení jí ti, kdo mají rádi při práci komfort, ale také všichni jež kladou důraz na dobrý poměr cena/výkon.

výhody: prstencová řetězka, výkonný motor, komfortní práce, výhodná cena
nevýhody: měkké tlumení vibrací.

Solo 645

Obsah válce:
Výkon:
Hmotnost: 
Obsah olejové nádrže:
Obsah benzínové nádrže:   
Mazání řetězu:
délka lišty:
cena:
44,3 cm3
2,2 kW
4,5 kg
0,36 litru
0,5 litru
automatické
38 cm
11 990 Kč

Automatický sytič a možnost ručního načerpání paliva do karburátoru u této pily oceníte hlavně v chladném počasí. Na rozdíl od ní, bylo při teplotách okolo 0° C již občas obtížné některé její konkurentky nastartovat. I zde šel motor ochotně do otáček. Přesto, že Solo 645 je jedna z nejlevnějších, její výkony a snadnost obsluhy (byla nejlehčí z námi testovaných), ji řadí ke špičce startovního pole. Jedinou nevýhodou při náročnější práci byly krátké plastové zuby ozubené opěrky. Tento drobný nedostatek jde však dle potřeby velmi rychle a účinně napravit namontováním kovových přídavných zubů. Ty je možno zakoupit za 150 Kč, tedy za položku, která je vzhledem k celkové ceně v podstatě zanedbatelná. Tato pila má velmi dobrý poměr cena/výkon.

výhody: automatický sytič, nízká hmotnost, ruční čerpání paliva, výborný poměr cena/výkon
nevýhody: ozubená opěrka ve standardu je krátká a plastová.

Při testech jsme mimo jiné zjistili, že opěrné zuby velice pomáhají nejen profesionálům, ale i běžnému uživateli výrazně usnadňují práci a kontrolu nad řezem.
Velice důležitou součástí je také  řetěz. Může podstatně ovlivnit práci pily. Vyplatí se proto investovat do kvalitnějšího řetězu, protože vám déle vydrží a práce s ním je i daleko snazší. Pro začátečníky jsou vhodnější řetězy, kterým se podle tvaru zubů říká “kulaté”. Jsou nejlevnější a snadno se brousí. Profesionálové při práci v lese většinou používají hranaté typy s označením “super”, které stojí okolo 450 Kč a i při velmi intenzivní práci vydrží na vytěžení cca 500 kubických metrů dřeva. Pro vaši bližší informaci to znamená asi tak 1,5 až 2 měsíce. Brousí se přibližně jednou denně. Toto ovšem platí pro řezání čistého dřeva (např. kácení, prořezávání atd.)
Při manipulaci dřeva (dělení přiblížených klád), nebo při rozřezávání špalků, se řetěz dostává občas do styku s pískem a kamínky vniklými do kůry, což jej může nenapravitelně poškodit. Proto se v těchto případech někdy používají řetězy, které mají zuby s naletovanými plátky z tvrdokovu (obdoba tzv. vidiového kotouče na cirkulárku). Stojí okolo 1 000 Kč. Jejich nevýhodou je, že se velice obtížně brousí. Je k tomu totiž zapotřebí bruska se speciálním kotoučem.
Vyplatí se používat co nejkvalitnější značkové oleje. Vysokoobrátkové motory jsou citlivé na mazání a peníze, které zdánlivě ušetříte na kvalitním oleji se vám mohou mnohonásobně prodražit při opravě zadřeného motoru.
Na mazání řetězu se dnes již většinou používají speciální oleje většinou v ekologickém provedení. V přírodě se snadno rozkládají a nepůsobí žádné škody. Mají ovšem jednu drobnou nevýhodu. Některé z nich  při delším skladování s přístupem vzduchu tuhnou a zasychají. To je zvlášť nebezpečné při občasném používání pily. Zaschlý olej může ucpat mazací kanálky a způsobit zadření řetězu. Při ukládání pily na delší dobu je proto vhodné olej vylít a nádržku i čerpadlo propláchnout.
Po celkovém hodnocení jsme dospěli k názoru, že v tomto testu nebylo slabých či špatných modelů. A to především  proto, že jsme do tohoto testu zařadili vesměs pily, které v této kategorii patří na trhu k nejlepším. Rozdíly, které mezi nimi jsou, většinou nemají přímý dopad na práci a výběr záleží na druhu činnosti, ke které je budete nejčastěji používat a zdali subjektivně dáte přednost „měkčí” či „tvrdší” variantě.

  /oj, per/

 

Další články v rubrice zahradní technika: