automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 



 

 

 

 

 

 

Satelitní přijímače. Křišťálový obraz nemusí být drahý.

Z širšího pohledu by se současný stav v oblasti satelitního příjmu dal s menší nadsázkou prohlásit za revoluční. Především proto, že vše je jinak než tomu bylo ještě v nedávné  minulosti. Jsou nenávratně pryč doby kdy i jednodušší přijímače stály kolem 15 000 Kč a byly /logicky v té době/ pouze ve standardní kvalitě zobrazení, tedy v SD.

Dnes je trh zahlcen desítkami více či méně známých značek, v ceně od dvou do třech a půl tisíce korun. Ty dražší /čtyři a více tisíc pro jednotunerové  modely/ pak mají oproti minulosti výrazně větší problém se prosadit. Konkurence je obrovská a perfektní kvalita obrazu v HD rozlišení je zákazníkem požadovaná jako samozřejmost i u těch nejjednoduších. Různé vychytávky a zajímavé prvky komfortu mají často i ty nejlevnější modely.

Jednotlivé přístroje jsme nevybírali zcela náhodně především proto, že při dnešní obrovské nabídce bychom mohli vybrat modely na okraji zájmu. Zaměřili jsme se tedy především na ty, o kterých jsme měli nějaké reference, o dalších rozhodly například žebříčky nejprodávanějších. V rámci výběru jsme provedli i rámcový průzkum trhu mezi prodejci. Často jsme se zde setkali s velmi rozdílným hodnocením značek i jednotlivých přijímačů. A to i přesto že jsme tento malý průzkum prováděli výhradně v prodejnách s širokým sortimentem, abychom co nejvíce eliminovali  „zvyk“ tázaných na jednotlivou značku. Přesto dle našeho názoru velmi rozporných názorů bylo  podstatě více  než je obvyklé. Docházelo velmi často k zásadním paradoxům, kdy tzv. nejlepší  model u jednoho prodejce byl druhým prohlášen za nejhorší a naopak. Domníváme se, že velkou roli zde zřejmě hrají i sympatie k rozdílnému ovládání, či drobnosti, které mohou u odborníků mít větší  váhu než u zákazníků v provozu. Pro mnohé dotazované často hrály také zkušenosti se staršími modely. 
Rozhodli jsme se proto, že hodnotit budeme výhradně podle toho, co si odzkoušíme bez jakýchkoliv předsudků a úvah o tom, zdali ta která značka je letitou ikonou oboru, či zdali před nedávnem začala.

Jak jsme testovali

Test proběhl ve spolupráci pražskou firmou Nela electronic, která má v oboru více než dvacetiletou  tradici. Jedním z důvodů, proč jsme zvolili právě Nelu electronic, je nejen její práce se širokým sortimentem produktů nevázaných na jednotlivé značky, ale i dlouholetá zkušenost s nesčetnými instalacemi. Jako zobrazovací panely jsme použili nejmodernější TV Sharp LC 52 LE830 E a Samsung UE 40D 6100. 

Co jsme hodnotili

V prvé řadě kvalitu obrazu, která byla především v HD zobrazení podobná. Horší to bylo již v SD /tedy standardním rozlíšení/  Tady byla kvalita rozdílnější. Důraz jsme kladli i na bohatost vybavení. Zde byly poměrně značné rozdíly. Zdaleka však v této kategorii neplatí, že čím dražší model, tím lepší výbava. Naopak některé nejlevnější modely byly velmi komfortní. Podstatnou vlastností jednotlivých modelů je především i kvalita, srozumitelnost a snadná práce v menu. Zatímco u některých modelů je většina funkcí a možností nastavení intuitivní, u jiných se může instalace podobat hraní s „rubikovou kostkou“. V neposlední řadě je  důležitý počet čteček či slotů pro instalaci (vkládání CI) modulů. V našich krajích právě nyní  tedy v době přechodu z kódování cryptoworks na Irdeto i klíčových českých operátorů.

Gosat GS 7050 HDI          (Eltasat)    cena: 2 499Kč

Licenovaná čtečka Irdeto: ano
Skylink ready: ano
Slot pro CI modul: ne
PVR USB: ano

Velmi dobrý model za výborné peníze. Nemá tak dobrý displej jako Kaon, či tak bohatou výbavu jako Ferguson Ariva, nicméně v rámci tohoto testu patří bezpečně mezi tři nejlepší modely. Malý, kompaktní, spolehlivý s velmi dobrým obrazem jak ve vysokém tak v klasickém rozlišení.  Má velmi dobré menu jak graficky, tak i pro praktické používání. S přístrojem se pracuje intuitivně. Umožňuje záznam pořadů na externí USB zařízení.

Na rozdíl od některých jiných modelů v testu neukazuje tento Gosat jméno zvolené stanice, ale pouze číslo.  Nemá komponentní připojení, což však v době HDMI není až tak velký problém. Nemá také slot pro modul. Naopak Irdeto čtečka je schválená a přístroj je Skylink redy. Tento model má velmi dobrý poměr cena výkon a pro toho kdo nepotřebuje jiné dekódovací karty než pro Skylink je velmi dobrým řešením za rozumné peníze.

Výhody: dobrý obraz zdařilé menu
Nevýhody: neukazuje stanice
Hodnocení velmi dobrý

------------------------------------------------------------

Kaon KSC SA400 1 IR  (Fedák elektro)  cena: 3899 Kč

Čtečka Irdeto: ano
Skylink ready: ano
Slot na moduly: 2x
PVR USB: ano

Oproti konkurenci v testu sice trochu dražší model, nicméně pro ty, kteří budou sledovat i jiné kódované stanice než Skylinik či CSlink výborné řešení. Kromě licencované čtečky Irdeto jsou zde jako u jediného z modelů i dva sloty pro CI moduly. To zajišťuje komfortní práci s případnými dalšími dekódovacími kartami. Ostatně komfortní je i alfanumerický displej. Ten ukazuje plný název kanálu a na rozdíl od většiny konkurence je i nejčitelnější. Jako volbu k HDMI připojení disponuje i připojením komponentním. Vybaven je také dvěma konektory SCART, což v současnosti je pro uživatele, kteří chtějí sledovat v převážně programy v HD kvalitě již nepodstatné. Velmi čistý je také design. Ovládací prvky jsou dostatečně velké. Velmi se nám líbí dálkové ovládání. Žádná neforemná placka, ale jako jediné je ergonomické a příjemně se ovládá. Jedinou vlastností, která se nám nelíbila, je relativně velká časová odezva při přepínání kanálů.

Výhody: výborný displej, ergonomické dálkové ovládání, dva sloty CI
Nevýhody: vyšší cena
Hodnocení:  velmi dobrý

---------------------------------------------------------------------------

Amiko IRD 7800  (Altronik)  cena: 2 299 Kč



Čtečka Irdeto: ano
Skylink ready: ano
Slot na moduly: ne
PVR USB: ano

Kvalita obrazu je dobrá jak v HD režimu, tak ve standardní obrazové kvalitě SD. Dekódovací karta je umístěna přímo na těle přístroje, nic jí nezakrývá, což nepůsobí designově nejčistěji. Také konektor USB není umístěn nejšťastněji. Opět přímo na čelním panelu. Aby toho nebylo dost, tak tento model je prost jakýchkoliv číselných údajů, protože displej se sestává pouze z diod. Ovládací prvky jsou malé. Především vzhledem k tomuto  velmi zvláštnímu řešení (kdo může mít potěšení z toho, že mu z čelního panelu trčí dráty, kouká mu ven karta a má velmi nekomfortní displej) byl ohodnocen tento model jako druhý nejhorší v testu. Domníváme se, že kvalitní design a estetické řešení je stejně důležité jako technická úroveň a bezchybný provoz. Tento model je i hůře vybaven. Pouze jedna čtečka Irdeto /bez slotu pro modul/. Nevyniká ani obzvláště nízkou cenou. Čtečka nepracovala nejlépe mnohokrát hlásila nejrůznější chyby, ač v sobě měla ověřenou funkční kartu. Je velmi citlivé i na nejmenší pohyb.

Výhody: dobrá kvalita obrazu
Nevýhody: nekrytá méně přesná čtečka, nekryté čelní USB
Hodnocení: uspokojivý
---------------------------------------------------------

Ferguson Ariva 220    (Omko)    Cena:  2495 Kč

Čtečka Irdeto: ne /univerzální/
Skylink ready: ne
Slot na moduly: ano
PVR USB: ano

Překvapení testu. Jeden z nejlevnějších modelů s relativně velkým  komfortem, s velmi dobrou kvalitou obrazu jak ve vysokém rozlišení tak i v klasickém SD. Některé jeho vlastnosti výrazně převyšují nejen ostatní modely v testu, ale obecně i modely o kategorii výšší. Jednou z nich je možnost připojení k internetu přes ethernetový konektor RJ45. Můžete tak nejen využívat data z internetu, ale také například si pouštět internetová rádia. Druhou velmi cenou vlastností je „volné“ nahrávání. Tedy konkrétně můžete nahrávat jak v TS tak i PS formátu bez jakékoliv ochrany jako je tomu v případě většiny ostatních značek. Výsledkem je možnost nahrané filmy si přehrát například v nooteboku či jiném zařízení. Další výhodou je i zabudovaný tuner pro pozemní vysílání. Nikdy bychom toto kombo neřadili mezi satelitní přijímače v případě, že by vlastně vzhledem k ceně 2500 Kč nebyl DVB-T tuner v podstatě zdarma.  Jako u jediného modelu je zde použita  univerzální nelicencovaná čtečka. Což má jak výhody, tak i nevýhody.Výhodou je možnost používat i jiné dekódovací karty. Nevýhodou naopak je, že by nemusela být s Irdeto kartou 100 % spolehlivá.  Nicméně během celých testů jsme s tímto faktem neměli sebemenší problémy. 

Výhody: internet, DVB-T tuner, výborný poměr cena výkon snadné přehrávání v různých zařízeních
Nevýhody:  nedotažená grafika
Hodnocení: vítěz testu

----------------------------------------------------------------

Petr Řezáč