automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

Tablety 2. Generace útočí.
Pět dvoujádrových modelů v testu.

Už dlouho nehýbalo nic tak trhem s elektronikou jako v současné době tablety „druhé generace“. Když před časem vznikl iPad 1 či Samsung Galaxy Tab “7“ největší světoví hráči propadali nadšení a předháněli se v optimistických vizích. Nový fenomén tablet nenechal nikoho v klidu. Každý čekal zajímavé sousto z nového koláče. Všechno se však vyvinulo trochu jinak. Až na Apple všichni získávali stále větší zpoždění. A tak původně ohlášené modely přišly na trh až o mnoho později. V mezičase se dostalo i k soudním sporům, které také rychlé výrobě moc nepomohly.  Dnes již vše jede na plné obrátky. Otázka tedy zní.  Má cenu si v současné době tablet  koupit? Domníváme se, že určitě ano. V nejbližší době je jen málo pravděpodobné, že by ty nejlepší někdo výrazně překonal.

Současný dvoujádrový tablet se již v mnohém vyrovnal notebookům. V některých vlastnostech jej však výrazně překonává. Vše záleží na tom, co od tabletu očekáváte. Jestliže potřebujete více psát než číst, pak ani nejrychlejší tablet není pro vás ideální. Pakliže chcete především číst, nebo sledovat film či video, pak vám žádný notebook nedá to co tablet. Ovšem, nejdříve si na  něj musíte trochu zvyknout. Pak vám například čtení novin na „buku“ bude připadat jako návrat do daleké historie. Možnost individuálního nastavení velikosti obrazu či písma je pohodlné příjemné a rychlé. Další výhodou je nízká hmotnost a velmi tenký profil. Trendy jasně směřují k dvoujádrovému řešení. Především proto, že pro některé náročnější operace začíná být toto řešení více méně nezbytné. Například pro video  je velmi dobrá dostatečná rezerva ve výkonu, aby nedocházelo k trhání či jiných problémů při přehrávání.    

Samsung Galaxy P7500 Tab 10.1 (Alza)     cena: 14 214 Kč

Úhlopříčka : 10.1“
Procesor: Dual core ARM Cortex Chipset Nvidia Tegra2, 1GHz
Rozlišení: 1280 x 800 pix
Operační systém: Google Android 3.1
3G: ano Wi-Fi: ano   Bluetooth 3.0
Interní paměť: 16 GB
Hmotnost: 565 g
Kapacita baterie 7000mAh,  výdrž až 9 hod
SD karta : přídavná redukce

Výborný model. Sice zpožděný, ale dlouho očekávaný nejen  díky soudním sporům s Apple. Má skvělý displej s excelentním zobrazením, je štíhlý a má nejmenší hmotnost na trhu. Velmi dobrý displej je předurčen i ke kvalitnímu sledování filmů a videí. Ty však do vnitřní paměti musíte  zcela nelogicky nahrávat pomocí zakoupené redukce, a to na rozdíl od  předchůdce Galaxy Tab 7“, kde byla zabudována čtečka Micro SD. Tím však výtky končí. Na ostatních vlastnostech je zcela patrné, že o celkové úspěšnosti rozhodují detaily. A na ty je Samsung dobrým specialistou. Na rozdíl od konkurence, která je v Androidu obrovská, má i takové drobnosti, které, jak test ukázal, mohou mít v mnoha situacích klíčové výhody. Praktická se ukázala například možnost kopírování map či důležitých obrazovek pouhým jedním stiskem na liště. A v budoucnosti si pak vše můžete vyvolat, aniž by bylo nutno použít internet či 3G.
Rychlý dvoujádrový procesor si poradí s videem či filmem velmi dobře. Zabudovaná Flash ulehčuje komfort. K výborným vlastnostem tohoto modelu patří, tak jak to bývá u Samsungu zvykem, velmi bohaté  příslušenství. Propracovaná je například i přídavná klávesnice zabudovaná do pouzdra, která z vašeho tabletu udělá cestovní notebook. Zajímavý je i stále se rozvíjející software Keis, který pomáhá k většímu komfortu práce. Jedinou vadou na kráse je tedy, dle nás, absence čtečky, která byla v minulé generaci výrazným trumfem proti iPadu. Přesto se však domníváme, že v „říši“ Androidu převyšuje Galaxy Tab některé modely jen o něco, jiné jsou v pozadí o několik koňských délek.

Výhody: čistý design, nejnižší hmotnost v testu
Nevýhody: redukce na SD karty
Hodnocení: velmi dobrý

--------------------------------------------------------------------------------------

Motorola Xoom (Hurá mobil)          cena:  10 898 Kč

Úhlopříčka : 10.1“
Procesor: Nvidia Tegra Dual Core  1GHz
Rozlišení: 1280 x 800 pix
Operační systém: Google Android 3.0
3G: ano, Wi-Fi: ano
Interní paměť: 32 GB
Hmotnost: 726 g
Kapacita baterie: neuvedena
výdrž: až 8 hodin
SD karta : Micro SD

Sice těžší než Samsung či iPad 2, ale tuto nevýhodu vyrovnává velmi dobrým poměrem cena výkon. Ke kladům patří především zabudovaná čtečka micro SD card. Vnitřní  paměť je 32Gb. Moderní design i relativně bohaté a levné příslušenství patří ke kladům Xoomu. Dobře je zpracován i graficky. U většiny naprogramovaných stran převládávají tmavé barvy a drobné ikony, což působí velmi příjemně. Mezi klady patří i rychlé nabíjení. Ze všech  testovaných modelů má nejútlejší rámeček, který vytváří velmi zásadní poměr mezi aktivní zobrazovací plochou displeje, oproti pasivním okrajům tak jak to v současnosti předvádí například Samsung nebo Sharp u nejnovějších TV. Tento příjemný čelní pohled je však vykoupen nejen větší hloubkou přístroje, ale také i vyšší hmotností, která patří k nejvyšším ze všech modelů. Sympatický je poměrně rozsáhlý sortiment příslušenství, které je k dostání za rozumnou cenu. Velmi zajímavá je například dokovací stanice se zesilovačem. Protože jestli je něco slabším článkem tabletů, tak to  jsou obecně právě méně výkonné reproduktory. Testy ukázaly, že Xoom, alespoň dle našich zkušeností patří spolu s iPadem a Galaxy Tab do silné trojky. Díky své technické výbavě pak má velmi dobrý poměr cena výkon. Bohužel jedinou slabší stránkou je relativně značná hmotnost, která patří k nejvyšším.

Výhody: velmi dobrý poměr cena výkon, čtečka micro SD
Nevýhody: relativně vysoká hmotnost,
Hodnocení: dobrý

--------------------------------------------------------------------------------------


Apple iPad 2  (iStyle)              cena: 13 990 Kč

Úhlopříčka : 9,7"
Procesor: A5 Dual-Core 1GHz
Rozlišení: 1024x 768  pix
Operační systém: Apple
3G: ano, Wi-Fi ano
Interní paměť: 16 GB
Hmotnost: 613 g
Kapacita baterie: 25 Wh 
Výdrž : až 10 hodin

Klasika doslova a do písmene. Formát 4:3 se zásadně odlišuje od běžně používaných širokoúhlých tabletů 16:9. To má samozřejmě výhody i nevýhody. Pro čtení novin je dle našeho názoru tento formát asi nejpraktičtější. Naopak milovníkům filmů bude zajisté vadit,   že  všechny filmy 16:9,  kterých je naprostá většina, mají výrazně menší plochu zobrazení a tím pádem i výrazně menší obraz a komfort. Naopak výborná je u iPadu  bezkonkurenčně nejdelší výdrž baterie. Dle našich zkušeností je i méně náchylná ke změnám režimu provozu tabletu. Tedy, když u iPadu sledujete filmy, či zvyšujete intenzitu  osvětlení, či často měníte operace, baterie vydrží déle než když obdobné věci provádíte s ostatními tablety. Další výhodou je proslulé skládací pouzdro. Triviálně jednoduché, magnetické, po zavření vypne tablet. Nový dvoujádrový procesor je rychlý, bezproblémový, bez výhrad. Nezanedbatelnou výhodou je velké množství aplikací, které je již možno nakupovat v korunách. Naopak zatím přetrvávají i klasické nevýhody. Za základní považujeme, že  iPad je stále nutno ovládat pomocí iTunes. /proslýchá se že u nových modelů už to nebude/ Horší možnost sledování filmů je logicky dána formátem 4:3. Menší je i rozlišení displeje. Také podstatně menší individuální nastavení než u modelů s Androidem může mnoha uživatelům vadit. Přes tyto „vady“  boduje asi nejkomplexnějšími vlastnostmi na současném světovém trhu.

Výhody: výdrž baterie, jednoduché magnetické pouzdro, obrovská podpora programů
Nevýhody: ovládání přes iTunes, menší rozlišení
Hodnocení:   vítěz testu

---------------------------------------------------------------------------------

Asus EEE Pad TF 10.1/16G   (Datart)        9 989 Kč

Úhlopříčka : 10.1“
Procesor: Nvidia Tegra
Rozlišení: 1280 x 800 pix
Operační systém: Android 3.0
3G: ne
Interní paměť: 16 GB
Hmotnost: 665 g
Výdrž baterie: až 9,5 hodiny

Zařadili jsme ho do testu především proto, že je nabízen v nižší cenové relaci. Nemá sice jako jediný z testu 3G (není v tomto provedení nabízeno, v 3G je dodáván pouze s klávesnicí, a to už je nejen jiná třída, ale i cenová relace). Má ale na rozdíl od ostatních odlišnou konstrukci. Právě úchytný systém pro dokovací stanici má za následek větší robustnost, enormně široký rámeček kolem displeje a zbytečně vysokou hmotnost. Hlavní argument výrobce, že se tento model liší od konkurence vzhledem k možnosti dokoupení volitelné dokovací stanice není tedy zcela přesný. Ostatně u současných tabletů je možností řešení přídavných klávesnic několik. Jak volných, tak zabudovaných například v pouzdře.  A otázkou je, zdali nejsou jednoduší ať už volnou klávesnicí Bluetooth, či volitelným  pouzdrem s Bluetooth klávesnicí zabudovanou právě v pouzdře. Zadní stěna tabletu je příjemná na dotek a dobře se drží. Dvoujádrová tegra chodí dostatečně rychle. Z drobností se nám méně líbila grafika počasí a SMS zpráv. Sama o sobě je sice jednoduchá a „čistá“ bohužel v hlavním velmi nesourodém motivu titulní stránky /louka s košatým stromem a výraznou oblohou/  je špatně čitelná. To však lze jednoduše odstranit změnou tapety. Jako větší  problém na nás působil zdroj. Zatímco z počátku testu při nabíjení dotyk ruky na stříbrný rámeček tabletu provázelo lehké brnění, po otočení vidlice „v zásuvce“ tento nepříjemný jev ustal. Zatímco nebylo patrné, zdali se jednalo o vadu tohoto kusu či špatnou konstrukci napáječe rozhodně se nám to vůbec nelíbilo. 

Výhody: možnost plnohodnotné dokovací stanice, na dotyk příjemná zadní stěna
Nevýhody: Velmi robustní rámeček v kombinaci kov  sklo, špatný zdroj
Hodnocení uspokojivý

------------------------------------------------------------------------

Lenovo ThinkPad 32GB  WiFi 3G 1838-4XG (Alza)      15 588 Kč

Úhlopříčka : 10.1“
Procesor: Nvidia Tegra
Rozlišení: 1280 x 800 pix
Operační systém: Google Android 3.1
3G: ano, Wifi: ano
Interní paměť: 32 GB
Hmotnost: 740 g
Výdrž baterie: až 8 hodin

Byli jsme zvědavi jak vypadá tablet, jehož výrobce nazývá profi. A nutno přiznat, že jsme nepochopili, proč by tomu tak například v konkurenci s Applem či Samsungem mělo být. Rozhodně to není špatný stroj. Ono ostatně v tomto testu špatné modely vůbec nejsou, ale nepřišli jsme na nic, co by se od ostatních výrazně pozitivně lišilo. Hmotností či designem nás ThinkPad moc neoslovil. Jediným výrazným  rozdílem jsou čtyři hardwarová tlačítka umístěná na kratší straně tabletu, což v kombinaci se softwarovými tlačítky (které je nenahrazují, ale pouze doplňují) působí zvláštně. V některých situacích při práci „na výšku“ jsou pak některé funkce zdvojeny. Co se nám také zdálo nedotažené, byla slabá intenzita zvuku. Testovali jsme jak na on line české TV tak videa. Spolu s Asusem měl tento tablet obdobně nízkou hladinu maximálního zvuku, a to tak malou, že například při sledování sportovního přenosu nebyl slyšet dostatečně hlas komentátora. Také fotoaparát při fotografování nepracoval přesvědšivě oproti konkurenci neměl prokreslené detaily a v při nižší hladině osvětlení na displeji byl zřetelný vysoký šum. Soubor vlastností jsme podobně jako u Asusu brali tedy s rozpaky. Určitě žádný propadák, ale na nejlepší v našem testu to rozhodně nestačilo. A na rozdíl od jmenovaného Asusu u tohoto modelu nebyla ani nikterak zajímavá cena. 

Výhody: ovládání displeje
Nevýhody: fotoaparát neostří dobře na blízko, nedostatečně hlasité reproduktory
Hodnocení:    dobrý

Petr Řezáč