Jaký fotoaparát si pořídíme?

 

Současný trh fotoaparátů je neobyčejně široký a nabízí doslova pro každého něco, od nejjednoduších kompaktů pro začínající dětské fotografy přes bohatou nabídku přístrojů střední kategorie pro různě náročné amatéry až po drahé profesionální přístroje. To vše v několika formátech, včetně ateliérových kamer. A nesmíme zapomínat na nabídku digitálních fotopřístrojů. Vyznat se v tomto bludišti a koupit správný fotoaparát pro konkrétní účel nemusí být pro laika vždy jednoduché. Pokusíme se trochu pomoci a naznačit, na co se při výběru zaměřit. Hlavní důraz položíme na kinofilmové přístroje, které tvoří největší část prodeje.

Přestože hlavním limitem jsou pro spoustu fanoušků fotografie finanční možnosti, začneme zamyšlením nad hlavním důvodem, proč si chceme koupit nový fotoaparát. Budeme fotografovat jen příležitostně např. domácí oslavy a rodinou dovolenou? Nebo se chceme fotografii věnovat více, chceme proniknout do jejích tajů a dělat tak vlastně jeden z druhů umění? A jaké máme nároky na výsledek naší práce? Fotografie jen založíme do alba anebo si některé zvětšíme jako plakát na stěnu? To jsou všechno otázky, na které musíme znát odpověď dříve, než se pro nějaký přístroj rozhodneme.
Fotoaparáty si můžeme rozdělit do několika kategorií dle jejich vybavení. Nejjednoduší a nejlevnější jsou přístroje s pevně zaostřeným objektivem (tzv. fix-focus). Tyto kompakty využívají velký rozsah hloubky ostrosti širokoúhlých objektivů. Obrázek je přijatelně ostrý asi od 1 m do nekonečna. Širokoúhlý objektiv má navíc výhodu při fotografování v místnosti. Expozice je většinou pevná kombinace clony (většinou f5,6) a času (zpravidla 1/125 s) bez možnosti změny. Zabudovaný blesk nemusí být u všech přístrojů. Z toho vyplývají jasné závěry. Fotografie v přijatelné kvalitě pořídíme venku jen za příznivého slunečního dne za dobré viditelnosti a to díky velké expoziční pružnosti současných negativních filmů. V interiéru dostaneme pěkné snímky jen s bleskem a z malé vzdálenosti. Přístroje jsou nevhodné pro fotografování na inverzní filmy a pro následné zvětšování snímků na velké formáty. Samozřejmě běžné velikosti (např. 9x13 cm, 10x15 cm, 13x18 cm, 15x21 cm) jsou bez problémů. Díky malé světelnosti objektivů doporučujeme použití citlivějších filmů (ISO 200). Tato kategorie je asi nejvhodnější pro dětské umělce dělající své první fotografické krůčky.
Tatínek s maminkou by si na fotodokumentaci své ratolesti a dovolené měly pořídit už kompakt s automatickým zaostřováním a programovou závěrkou. Automatické ostření (autofocus) má výhodu hlavně při fotografování z menších vzdáleností. Programová závěrka vybírá expozici z několika možností a zajišťuje tak pěkný výsledek i za méně příznivých podmínek. Podle svých finančních možností pak každý může zvolit přístroj s větším či menším množstvím dalších funkcí. Jen namátkou např. různé režimy blesku, noční snímání dlouhými časy, sériové snímání, makro funkce.
Pokud chcete fotografovat častěji, nechcete se příliš zabývat teorií (stačí vám jen mačkat spoušť), ale máte vyšší nároky na správnou kompozici snímku, bude pro vás nejlepší volbou kompaktní přístroj s objektivem s proměnou ohniskovou vzdáleností (zoom objektiv neboli transfokátor). Platí o něm vše, co o předešlé kategorii, ale změna ohniska má tu výhodu, že nemusíme s "foťákem" pobíhat dopředu dozadu, aby jsme zabrali vše potřebné a nic navíc, ale jednoduše stojíme na místě a "zoomujeme". Plynule  s ohniskem se mění i světelnost objektivu. Podobně jako předešlá kategorie, i zde lépe vybavené fotoaparáty umožňují také některé zvláštní efekty. U vyšší kategorie těchto kompaktů lze najít i tzv. motivové programy, které zohledňují typ snímku, např. krajina, portrét, sport, noční fotografování. Vrchol tvoří přístroje konstruované jako jednooké zrcadlovky  s pevně zabudovaným zoom objektivem. Něktré z nich dokonce umožňují připojení externího blesku, využití časové nebo clonové automatiky, připojení předsádkových čoček před objektiv apod.
Podívejme se nyní blíže alespoň na některé funkce kompaktních fotoaparátů. Vyskytují se jak v kategorii přístrojů bez zoomu tak se zoomem, v obou skupinách najdeme modely jednodušší i exkluzivnější. Za standartní režimy blesku dnes můžeme považovat automatický záblesk při špatných světelných podmínkách, režim omezující efekt červených očí, záblesk při fotografování v protisvětle vyjasňující stíny. Možnost fotografování v noci znamená synchronizaci blesku s dlouhými časy závěrky, blesk dobře osvítí popředí snímku (např. postavy) a díky delšímu expozičnímu času se vykreslí i pozadí. Pokud v této době kolem fotoaparátu např. projíždějí auta, dostaneme jako výsledek barevné pruhy, dá se to využít k různým efektům. Samozřejmostí je upevnění fotoaparátu na stativ. Sériové snímání je exponování několika záběrů rychle za sebou. Makro režim umožňuje snímání detailů předmětů z větší blízkosti, než normální nastavení. Můžete se tak pokusit fotografovat např. květiny, broučky apod. Nelze však očekávat, že jakýkoliv kompakt překročí svůj stín. Opravdu kvalitní makrofotografie lze udělat pouze se zrcadlovkou s příslušným vybavením.

/rk/