Canon & Mini DV

z archivu 

Digitální videokamery Canon kombinují moderní a perspektivní techniku digitálního záznamu s více než šedesátiletými zkušenostmi firmy s optikou a zpracováním obrazu. Proto je nepřekvapí žádná situace, sáhne po nich profesionál, který potřebuje malý video záznamník, náročný amatér, i zájemce o kvalitní rodinné záběry.

Co je Mini DV
Formát Mini DV se stal skutečným standardem na poli digitálního záznamu videa pro amatérské a poloprofesionální účely. Oproti starším analogovým systémům nabízí kromě vyšší kvality především nesrovnatelně širší možnosti následného zpracování nahraných kazet ve spojení s nelineárním střihem. Mini DV zaznamenává odděleně jasovou a barvonosnou složku obrazu, poměr vzorkovacích frekvencí jasu a rozdílových složek barvy je 4:2:0, komprese dat je v poměru 5:1. Obraz má horizontální rozlišení 500 bodů na TV řádek, pro porovnání rozlišení S-VHS je 400 bodů a VHS 230 bodů. Jeden snímek je uložen ve 12 šikmých stopách šířky 10 mm. Každá stopa je rozdělena do čtyř sekvencí. V první části jsou data používaná při následném střihu nebo přepisu. Další část nese digitální audio, následuje video sekvence a poslední jsou informace o veškerém nastavení videokamery a Time Code. Důležitá je také max. délka nahrávky.
U nás jsou zatím na trhu kazety na 30 a 60 minut. Vedle klasického video záznamu je možno použít Photo mód pro snímání statických fotografií. V tomto režimu je obraz digitálně zastaven a nahrává se na kazetu po dobu 7 sekund včetně zvuku.
Vynikající jsou také zvukové možnosti. Zvuk (PCM) můžeme zaznamenat do dvou kanálů se vzorkovacím kmitočtem 48 kHz a kvantováním 16 bitů, nebo do čtyř kanálů 32 kHz, 12 bitů.
Aby výrobci usnadnili digitální přepis videonahrávek na stolní rekordéry nebo na harddisky počítačových střižen, má většina kamkordérů zabudované vysokorychlostní rozhraní IEEE 1394 (4 pinové), tzv. FireWire. U modelů pro evropský trh obvykle bývá jednosměrné, umožňuje pouze výstup signálu nikoliv jeho záznam.
Obecně lze říci, že kvalita obrazu Mini DV je tak vysoká, že může být použit např. i pro zpravodajské vstupy televizního vysílání. Reportér tak nemusí nosit rozměrnou a těžkou kameru, stačí o mnoho menší a lehčí "dývíčko".

Canon DM - MV 10
Canon v současné době nabízí ucelenou řadu kamer Mini DV od jednodušších modelů až po špičkovou tříčipovou XL1 s výměnnými objektivy a obousměrným rozhraním IEEE 1394 vhodnou i pro některé profesionální aplikace. Nejmladší typ je MV10, představený na Photokině 1998. Jedná se o jednočipovou kameru (1/4˛ CCD) s celkem 460 000 pixely, z toho je 420 000 efektivních. Díky objektivu 3,9-62,4 mm/f1,8 je k dispozici 16-násobný optický zoom, digitálně lze tento rozsah rozšířit až 4x (16x - 64x). Objektiv využívá jedinečný systém optické stabilizace. Právě Canon má s optickou stabilizací bohaté zkušenosti z fotografických objektivů a dalekohledů. Zjednodušeně lze říci, že vyrovnání rozechvělého obrazu má na svědomí optický prvek s proměnným úhlem lomu procházejícího světla zabudovaný uvnitř objektivu. Obdobnou paralelu s fotoaparáty můžeme najít také u systému automatického zaostřování Flexizone. Zaostřovací pole není pevné uprostřed hledáčku, ale můžeme s ním pohybovat. Spolu s ostřením probíhá ve zvolené oblasti i měření expozice. Zaostřit můžeme samozřejmě i ručně. Pro nastavení expozice slouží celkem 8 programů. Díky fotografickému zázemí firmy Canon je možno k osvětlení scény ve fotografickém režimu využít blesky Speedlite 220EX a 380EX.
Zmínili jsme se o hledáčku. Jak je dnes obvyklé, má i MV10 kombinaci barevného LCD hledáčku (113 000 pixelů) a LCD monitoru (2,8 palce, 190 000 pixelů). Výhody jsou hlavně dvě. Za prvé lze na LCD stále sledovat snímanou scénu i při filmování z podhledu nebo nadhledu, za druhé můžeme LCD displej využít jako monitor pro kontrolní přehrávání záznamu. Kamera má zdařilý klasický design s otočným LCD monitorem umístěným na boku s možností naklápění dle dvou os (svislá a příčná). Další profesionální zpracování je usnadněno rozhraním IEEE 1394 (DV out). Velmi výhodné je také vestavění celkem 20 střihových efektů.
Přístroj dobře poslouží všem velmi náročným amatérským videofilmařům, kteří natáčí pro potěšení své a svých blízkých, i profesionálním reportérům jako přenosný záznamník.

Canon DM - MV 100
Nejmenší typ MV100 je určen zejména jako rodinná kamera pro filmování dětí, domácích oslav či dovolené. Tomu také odpovídá její vzhled, konstrukce a způsob ovládání. Např. její hmotnost je pouhých 530 g. Optický hledáček nahrazuje barevný LCD monitor o úhlopříčce 2,5˛ (180 000 pixelů). Toto řešení nejen umožňuje výše uvedené snímání z nadhledu/podhledu, ale v tomto případě bylo pravděpodobně zvoleno pro dosažení co nejmenších rozměrů. Na druhou stranu, pokud máme zdroj světla za námi, může nám příliš vysoký odlesk světla z okolí znemožnit pozorování LCD. Proto konstruktéři od Canona přišli s nasazovací jednotkou, který vytvoří z LCD vlastně tradiční hledáček. Základem kamery je jeden CCD prvek 1/4 palce s 570 000 pixely (357 000 efektivních pixelů). Obraz je snímán objektivem s 11-násobným zoomem, ohnisková vzdálenost je 3,9-42,9 mm/f1,8. Digitální zoom je čtyřnásobný (11x-44x). Stabilizace obrazu je elektronická. Kameraman má k dispozici celkem 7 módů programové automatiky. Zaostřování je automatické nebo ruční.
I zde se nachází konektor IEEE 1394.

Canon DM - MV 1
Tento model na první pohled vypadá jako fotoaparát s pevně vestavěným objektivem. Byl navržen pro držení a obsluhu oběma rukama. Takto používaná kamera je stabilnější, ovládání je rychlejší. Je vidět, že bylo myšleno na vážnou práci. Tomu odpovídá i masivní konstrukce s kloubovým barevným LCD hledáčkem (113 000 pixelů) a LCD monitorem (2 palce 113 000 pixelů) na horní straně přístroje. K dosažení co nejlepší kvality záznamu použili konstruktéři několik netradičních řešení. Jako jediný z uvedených používá kamkordér MV1 pro zpracování obrazu systém RGB filtrů ve spojení s "Digital IC" signálovým procesorem. Výhodou je, že každý ze 450 000 pixelů (z toho 420 000 je aktivních) LCD čipu zaznamenává jak jasovou tak barvonosnou složku signálu. Běžně používaný systém totiž obě složky vyhodnocuje a poté zaznamená pouze dominantní z nich. Řešení MV1 tímto levným způsobem zvyšuje kvalitu obrazu, která se jinak vyskytuje pouze u tříčipových kamer. Další inovací standardních  režimů je tzv. "Progressive Scan". Snímací čip sejme namísto 50 půlsnímků za vteřinu 25 plných snímků. Zlepšení, zejména ostrosti obrazu, je patrné hlavně při fotografování ve Photo módu nebo při natáčení rychlého pohybu. A do třetice kvalitu nahrávky zvyšuje,u Canona už vlastně zcela normální, optický stabilizátor obrazu v objektivu s ohniskovou vzdáleností 5,2 - 72,8 mm/f1,8. 14-násobný optický zoom lze digitálně zvýšit ještě dva a půlkrát (14x - 35x). Zaostřovat můžeme buď ručně nebo automaticky, opět systémem "Flexizone". Stejně jako u předešlých modelů i zde najdeme celou řadu automatických režimů, včetně předvolby času závěrky nebo clony, nebo několik digitálních efektů. Zajímavé je možné scanování pozitivního obrazu z negativu (35 mm film nebo APS) pomocí adaptéru FP-100. Pro další využití nahrávky je k dispozici rozhraní IEEE 1394 (DV out).

-jsem-