Rodinná rekreace - lyžařská střediska


Druhá polovina března patří pro mnoho rodin k tradiční zimní rekreaci na horách. Styl trávení dovolené v lyžařských střediscích prodělal za poslední léta velký rozvoj. Pouhé lyžování, lyžování a zase jen lyžování zpestřené  svačinkou či o obědem z alobalu je nenávratně pryč. Většina návštěvníků se stravuje  v restauracích a bistrech, velkou roli však pro mnohé hrají kromě lyžařských podmínek i  další možnosti středisek. Tenis, plavání či bruslení jsou nejoblíbenějšími aktivitami. Jedno se však nezměnilo - „co za to.“ Ekonomika strávené dovolené je logicky většinou jedním z hlavních důvodů v rozhodování. I tady je co nejlepší poměr ceny a výkonu významným faktorem. Zásadní není však pouze cena samotných permanentek, ale cena stravování a dalších služeb. Důležité je jak daleko je parkoviště, zda je placené, či zdarma.  Nejdůležitější jsou případné slevy na balíčky, které vaší dovolenou mohou zlevnit zcela zásadním způsobem. Zvláště cestujete-li s dětmi, mohou pro vás vhodné slevy v některých centrech znamenat rozdíly až o několik tisíc korun při stejném nebo i lepším komfortu. 

Zatímco některá střediska pracují se slevami v řádu 10%, jiná jdou až například na slevy 50%. To však jde pouze tehdy, spolupracují-li ubytovatelé s lyžařskými areály, a to u nás není ještě zdaleka obvyklé.  Náš test by vám měl pomoci v orientaci, kde pořídíte co a za kolik.

Jak jsme vybírali

Snažili jsme se vybrat jak klasická zimní střediska s dlouhou tradicí, tak i areály moderní. Ubytování v pensionech i apartmánech. Z hlediska podmínek pro lyžování všechna vybraná centra patří k nejlepším. Všechna mají lyžařské školy včetně výuky nejmenších. Přesto se velmi často liší nejen cenou, ale hlavně i možnostmi dalších aktivit.

Co jsme hodnotili

Jak již bylo řečeno, nejvíce nás zajímal celkový poměr cena výkon, tedy konkrétně ceny skipasů , běžných cen v restauracích v okolí sjezdovek, zda jsou parkoviště neplacená či placená a za kolik. Dále pak rozsah poskytovaných služeb - možnosti dalších sportů, kompaktnost střediska, tedy dosah jednotlivých alternativních sportovišť či služeb.

Uvedené ceny v testu jsou pro vedlejší sezonu, která začíná 13. března. Ceny skipassů jsou uváděny v pořadí dospělý/ dítě. Ceny lyžařských škol zahrnují skupinovou výuku dětí.

Herlíkovice

Cena jízdného  den 450/280 Kč,  2200/1380 Kč - 6 dní

Ubytování včetně skipasu týden:  3970/2620 Kč (hotel Eden)    

Lyžařská škola: 590 Kč/4 hodiny 

Parkování:  zdarma

Na první pohled na to třeba nevypadají, ale dle našeho názoru patří k těm nejlepším střediskům v Krkonoším. Na rozdíl od mnoha jiných center je tu dostupné skoro vše co může lyžař na dovolené chtít a to za sympatických finančních podmínek. I tady umí připravit velmi lákavé nabídky. A nejen tu letitou, kdy autobusy vozí zdarma lyžaře z Prahy a dalších měst sem „na kopec“. Nás zaujala například nabídka  hotelu Eden, který v druhé půlce března nabízí sedm nocí a šesti denní skipass za 3970 /2620 Kč děti  tedy v případě rodiny se dvěma dětmi  je to pod 500 Kč za den na hlavu. Tedy velmi dobrý poměr cena výkon podobný Lipnu či Stohu. Zajímavé jsou i možnosti dalšího sportovního vyžití. Herlíkovice mají tu výhodu že jsou mezi Vrchlabím a Šindlerovým Mlýnem a tak si můžete vybrat, zdali na tenis půjdete do Vrchlabí či do hotelu Harmonie či Horalu ve Špindlu, kde je i bazén a Aqua park. Všechny tyto cíle jsou okolo snadno dostupné do vzdálenosti sedmi, osmi kilometrů

Výhody:  zajímavé balíčky, dostupnost alternativních sportů, velká přepravní kapacita lanovek a vleků

Nevýhody: malá ubytovací kapacita

Hodnocení:   dobrý
----------------------------------------------------------------------------------

Špindlerův Mlýn Stoh

Cena jízdného den:  340/240/290 Kč, 1500/1070/1290Kč- 6 dní
dospělí/děti do 12 let/ junioři do 16 let, senioři

Ubytování včetně skipassu: 700 Kč/den (polopenze, hotel Stoh)

Lyžařská škola: 690 Kč/ 4 hodiny

Parkování: zdarma

Když se řekne Špindlerův Mlýn, mnoha lidem se vybaví luxusní a drahé středisko. Nejdražší skipasy i ubytování. To ale zdaleka nemusí být pravda. Záleží na tom, kde se ubytujete a kde jezdíte. Z tohoto hlediska je naprosto ideálním řešením sjezdovka Stoh v blízkém sousedství známého areálu Svatý Petr. Stoh je z mnoha důvodů kopcem unikátním. Patří k absolutně nejlépe upravovaným sjezdovkám u nás. A jedinečný je také její profil. Především tím, že sjezdovka má tři zcela odlišné části, což lze využít pro velmi široký okruh lyžařů. Vrchní část patří k absolutně nejprudším u nás, tedy výrazná „černá“, střední úsek je červená a v dolní části přechází do lehčí červené. Každý může vystoupit z vleku v takovém místech aby sjezdovku bezpečně zvládl. Tedy vynikající řešení pro rodinu, kde si od tatínka se sportovními ambicemi až po dítě které se učí lyžovat najdou prostor všichni, aby si dobře zajezdili. Od stejnojmenného hotelu Stoh je to k vleku necelých 100 metrů a sjezdovka je dlouhá zhruba patnáct set metrů. Z vrchu je možno na lyžích traverzem sjet do rušného areálu Svatého Petra. Stoh je zatím dle našich zkušeností prvním místem v Krkonoších, kde můžete získat padesátiprocentní slevu na skipas. Bydlíte-li v hotelu Stoh, přijde vás ubytování, skipas a polopenze na 700 Kč denně pro dospělého tedy v podstatě na podobné peníze jako na Lipně /500 Kč bez polopenze/. Také po stránce dalšího sportovního vyžití je Špindlerův Mlýn výrazně nadstandardní Tenisové haly několik lyžařských škol či aquapark jsou samozřejmostí.

Výhody: vynikající poměr cena výkon, dlouhodobě perfektně upravovaná sjezdovka,

Nevýhody: nemá sedačkovou lanovku

Hodnocení: velmi dobrý
----------------------------------------------------------------------------------

Harrachov

 

Cena jízdného  510/405 Kč 1 den, 2610/2090 Kč - 6 dní

Ubytování se skipassem: 15% sleva na skipass u vybraných ubytovatelů

Lyžařská škola: 590 Kč /4 hodiny
Parkování: 50-100 Kč

Tradiční krkonošské středisko proslavené mimo jiné i největším českým skokanským můstkem či unikátním sklářským muzeem. Malebné prostředí s velmi dobrými sjezdovkami všech stupňů od mírných modrých až po černý „Čerťák“ uspokojí většinu  lyžařů. Velmi kulturně je zde, na rozdíl od některých jiných středisek řešena síť malých krámků a butiků které vtiskli městu specifickou tvář. Časy se však mění a ukazuje se, že kromě zapálených lyžařů či snowbordistů těm ostatním vadí, že zde není například tenisová hala či krytý bazén nebo aquapark. A bowling stolní tenis či podobná zábava je určitě také dobrá, ale rozhodně nestačí pro tisíce rekreantů, kteří by chtěli další alternativní sporty. Dalším problémem jsou ceny. Mnoho restaurací je stále ještě relativně drahých. Dobrou zprávou je, že přibývá i těch, které ač mají příjemné prostředí, cenově jsou příznivé. Škoda jen, že cenové balíčky v Harrachově obsahují maximální slevu na skipass pouze 15%, čímž jsou „bydlící“ rekreanti zvýhodněni oproti dojíždějícím podstatně méně než třeba  na Lipně nebo na Stohu.

Výhody: dobré terény klasického lyžařského střediska

Nevýhody: horší poměr cena výkon, mnoho jednodenních lyžařů na úkor bydlících, žádné balíčky rozumně preferující rodiny s dětmi.

Hodnocení:   uspokojivý
------------------------------------------------------------------------------------------------

Lipno

Cena jízdného: 340/240 Kč – den, 1730/1210 Kč – 6 dní
děti – do 18 ti let

Ubytování včetně skipassu: od 360 Kč/den/osoba (v 4 lůžkovém apartmánu –Lipno servis)
(od 420 Kč apartmány Landal)

Lyžařská škola (skupina): 600 Kč/3,5 hodiny (min. 3 dny)

Parkování: zdarma

Za pár let existence se lipenské sportovní a rekreační centrum stalo živou legendou nejen pro letní, ale také i zimní rekreaci. Jak praxe ukázala, tak na vybudování špičkového rodinného zimního centra kupodivu není třeba ani alpských kopců ani tříkilometrových sjezdovek. A to platí zvláště pro rodiny s dětmi, pro které je to tu doslova ideální. Když k tomu přičtete ještě nadstandardní moderní ubytování za nižší ceny než je obvyklé, výsledek je zřejmý. V čem je tedy Lipno tak odlišné. V podstatě ve všem. Zásadní je zcela jiný přístup k zimní rekreaci. Celé středisko je relativně kompaktní. Vše zde můžete dosáhnout za pár minut bez použití auta. Je zde největší dětské výukové centrum u nás. Ve Fox parku, jak se jmenuje, učí denně až 120 instruktorů. Soukromá hodina /pouze jeden žák/ stojí 500Kč /50 minut/ celodenní výuka stojí 1400 Kč. Samozřejmostí je tenisová hala, badmintonové a squashové dvorce, či profesionální golfový trenažér. Unikátní je 11 kilometrů dlouhá přírodní bruslařská dráha (nejdelší na světě), nechybí aquapark. Lipenští jsou vynikající jak v zimních tak i v letních podmínkách. Velmi podstatné je i komfortní  a přitom  levné ubytování, které vynikne zvláště v kombinaci v balíčku se skipassem a bezplatnými  poukazy do bazénu. Podle velikosti apartmánů či výběru hotelu  se nejvýhodnější balíčky pohybují necelých 400 Kč na den v apartmánech Lipnoservisu, v apartmánech Landalu do 500 Kč.  

Výhody: výborné moderní bydlení, sympatické balíčky s velkými slevami, vynikající poměr cena výkon, široká škála sportovního vyžití, velkokapacitní parkoviště

Nevýhody: nižší nadmořská výška

Hodnocení:           vítěz testu     
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Železná Ruda Špičák

Cena jízdného:  380/240 Kč den, 1730/1200  6dní
děti – do 14 ti let

Ubytování se skipasem: až 20% sleva na skipas u vybraných ubytovatelů

Lyžařská škola: 600 Kč/3,5 hod

Parkování: U nádraží zaparkujete za 100 Kč. Následuje cesta skibusem u pokladny předložíte účet za parkování a dostanete slevu na skipas 50 Kč. Komentář redakce: opravdu náročné

Areál s atraktivními sjezdovkami, s horní stanicí lanovky ve výšce 1202 metrů.  Ceny tu jsou průměrné a to jak v oblasti ubytování tak i skipasů.Výběr ubytování se nám zdá horší než v jiných střediscích tedy buď velmi málo komfortní ubytovny za  dobré peníze nebo naopak hotely, které při součtu s permanentkou jsou jako celek drahé a jejich výběr je malý. Bohužel tu nefungují žádné balíčky s výraznými slevami. Přes snahu ski areálu, který v rámci rodinné rekreace dává cenu rodině se dvěma dětmi za cenu dvou dospělých tedy 980 Kč  nemůže konkurovat střediskům, kde se na těchto slevách podílejí i ubytovací kapacity. Sjezdovky jsou rozmanité. Jejich významná část je však  relativně úzká. Z hlediska současných nároků se nám však zdá daleko horší možnost  provozovat alternativní sporty. K pozitivům patří víceúčelová hala přímo v areálu, kde můžete hrát například tenis či volejbal /i když  nepatří k nejkomfortnějším/. Vadí nám však absence velkého krytého bazénu pro veřejnost. Na druhou stranu je nutno zdůraznit, že mít jako nejbližší konkurenci expanzivní a stále se zvelebující Javor není vůbec nic jednoduchého.

Výhody: rozmanité terény, tenisový kurt ve víceúčelové hale, rodinný skipass

Nevýhody: některé sjezdovky jsou úzké, velmi špatný systém parkování, minimální spolupráce ubytovatelů se ski areálem,

Hodnocení:        uspokojivý

Petr Řezáč  
Olga Kábová 

 

 

 

 

         Z obsahu