Zimní dovolená - část 4. - Lyžování na Šumavě
Rakouský Hochficht

Vyšlo i v Lidových novinách 30.1. 2008

Ohraničení české kotliny horskými masivy sehrálo mnohokrát v historii pozitivní roli. Ale ani v mírových dobách to není špatné, což by vám mohl potvrdit nejeden lyžař. Zvláště na Šumavě je mnoho velmi zajímavých lyžařských středisek.

V minulém díle o lipenském Kramolíně jsme zmiňovali možnost lyžování i na „druhé straně“ v rakouském středisku Hochficht. Který  leží v rakouské části Šumavy. Vrchol Hochficht, z české strany se jmenuje Smrčina, je se svými 1338 m n.m. třetím nejvyšším vrcholem Šumavy. Je z něj velmi pěkný výhled na Šumavu a Lipno. A není to jen tak obyčejný kopec, ale velmi zajímavé centrum se širokou nabídkou sjezdovek od těch málo prudkých až po černou sjezdovku. Tedy „slalomák“ odpovídající parametrům FIS pro Světový pohár,    Na Hochficht je to z Prahy 198 km – přes Strakonice a přechod Strážný, daleko výhodnější je ale strávit pár dní v okolí Lipenského jezera, nejlépe v Nové Peci a odtud se na toto lyžařské středisko alpského typu dostanete za 30 minut jízdy přes přechod Zvonková. Je škoda, že zatím nedošlo k realizaci 3 km dlouhé lanovky na vrchol  Hraničníku (1281m) z Nové Pece. Hraničník – Reischlberg je součástí lyžařského střediska Hochficht. Cesta by se podstatně zkrátila a vznikly by nové možnosti lyžování i z české strany. Projekty jsou připravené, z rakouské strany jsou také připraveni, z české strany brání realizaci projektu  Ministerstvo životního prostředí i správce šumavského národního parku. Až budoucnost nám ukáže, zda je česká Šumava určená jen přírodě či zda zde dostanou svůj prostor i lidé, tak jako u našich sousedů.

Sůl nad zlato

Ostatně porovnávat vztah k přírodě u nás a v Rakousku či Německu je opravdu velmi zajímavé téma, a to nejen v oblasti budování nových sjezdovek. Pozoruhodné  je  například i zcela odlišné udržování silnic. Po léta jsme byly přesvědčováni, že ke správné ochraně přírody patří na silnice písek a škvára místo soli. Výsledkem jsou pohraniční silnice v horských částech Bavorska a Rakouska v dokonalém stavu. Nejen sjízdné, ale působící dojmem že je tu od určité „čáry“ zcela jiné počasí. Naopak i kdybychom padesátkrát zlikvidovali hranice poznáme je s přesností jednoho metru. „Hnusné“ špinavé a mourem či pískem zaplavené vozovky s ledovými jazyky nejsou ani bezpečné ani dobrou vizitkou.  Jsou i příčinou mnoha zbytečných dopravních nehod. 

Pokud se na Hochficht vypravíte, tak litovat nebudete. Sjezdovky jsou perfektně upraveny a i v této době je na nich skoro metr sněhu. Na 80% jsou uměle zasněžovány. Lyžařský areál tvoří soustava tří kopců – nejvyšší Hochficht, vedlejší Reischlberg a přes údolí Zwieselberg (1163 m). Všechny tři vrcholy jsou propojeny, takže opravdu můžete zvolit přesně to, co vyhovuje vašemu lyžařskému umění. V areálu vás přepraví tři čtyřsedačkové lanovky a sedm vleků. Najdete zde celkem dvacet kilometrů sjezdových tratí. Z toho je 9 km sjezdovek modrých, 10 km červených a 1 km černé. Pro zkušené lyžaře a snowboardisty bude favoritem Zwieselbergská sjezdovka, FIS-trať pro obří slalom a slalomové soutěže, která je situována na závětrnou stranu k rannímu slunci. Snowboardisty potěší nový snowpark. Vzhledem k jiné orientaci  hlavních sjezdovek je možné vždy během dne volit slunečnou či stinnou stranu nemluvě o komfortu, pokud jde o nárazový vítr - vždy zde najdete svah na závětrné straně. Díky hodinové přepravní kapacitě přes 7000 osob, je doba čekání ve frontách na vlek, či lanovku  téměř zanedbatelná.
Pro děti je zde park se cvičným vlekem, „kouzelný koberec“, skirotondo a rovněž vyhřátá chata. Nechybí lyžařské školy ani půjčovny vybavení.

Docela nás zde překvapily i ceny. Například v samoobslužné restauraci u lanovky pod Hochfichtem se naobědváte za 5 – 8 Eur, což odpovídá i cenám na českých horách. Co se týká skipasů, tak rodiny zde mají také velmi slušné slevy. Například dítě do 10 let platí jen 1 Euro a nejmladší dítě, či junior v rodině od 3. dítěte jezdí zdarma. Je ale nutné prokázat, že jste rodina. Parkování je možné na třech parkovištích a je zdarma.

Ubytování

Doporučujeme zvolit penzion nebo hotel v okolí Nové Pece. Většina ubytovacích kapacit z této oblasti nabízí k týdenním pobytům i permanentku a denní dopravu na Hochficht.

My jsme vyzkoušeli nový Wellness hotel Marlin v Nové Peci a můžeme jej doporučit.
Je to rodinný hotel s velmi příjemnou atmosférou, lidmi a také výbornou kuchyní.
Kromě toho, že zde i večer dostanete hotová jídla, tak místní specialitou jsou především ryby. Kromě ryb sladkovodních dostanete i mořské, ale například kapry na všechny možné způsoby si můžete dát právě tady. Kapry a sladkovodní ryby tu připravují z vlastních chovů. Snad i proto zde můžete mít rybu za bezkonkurenční cenu. 
Pokud hovoříme o cenách tak konkrétně: kapr na másle 250 g s oblohou - 85 Kč, příloha 20 Kč, pivo 10 stupňů-0,5l- 18 Kč, mattoni 0,33 l - 17 Kč.



Ostatně kuchyň není to jediné, čím se Marlin může pochlubit. Hostům je k dispozici zdarma posilovna, masážní křeslo, bazén s protiproudem a masážemi (při týdenním pobytu je 1 hodina zdarma). Zcela unikátní je také cena za ubytování s permanentkou na Hochficht (viz níže).

Ceny:

Ubytování:

Wellness hotel Marlin – Nová Pec

6 nocí
5500 čk 1 osoba dospělá

1750 čk 1 osoba dítě od 3-10let  

v ceně je i 5ti denní permanentka na Hochficht

Permanentka:

Dospělí / mládež do 18 let /  do 14 let

1 den - 29 / 27 / 18 Eur

5 dní – 114 / 104 / 69

Děti do 10 let – 1 Euro / den

dětské kurzy lyžování

1 den 43 Eur (4 hodiny)

5 dní 115 Eur (20 hodin)

individuální kurz 2 / hod – 1-2 osoby – 79 Eur

půjčení lyží – set lyže, boty, hůlky

dětské do 140 cm – 10 Eur

pro dospělé – 20 Eur

Olga Kábová  
Petr Řezáč   

   

 

 

         Z obsahu