Do Dubrovníku letadlem a na kole

Naše tipy pro vaši dovolenou



Na první pohled to možná není tak patrné, ale s příchodem letecké společnosti SkyEurope na český trh došlo v „turistické“ letecké dopravě v Praze k poměrně zásadní revoluci. Část letenek za směšně nízké částky v Praze, vynikající destinace, minimální zpoždění a nová špičková letadla. Konkurenci nezbylo než se alespoň částečně přizpůsobit a nejednomu turistovi zaplesalo srdce. Některé cestovky jsou zděšené, jiné se již snaží s novou situací pracovat. Vznikají zcela nové možnosti jak trávit volný čas o dovolené. Jednou z nich je například  netradiční kombinace letadla a kola.

Protože se nám právě tato varianta velice líbí rozhodli jsme se, že se postupně podíváme s koly do všech destinací, kam Sky Europe létá a podělíme se s vámi o naše dojmy, přineseme i rady a typy z jednotlivých lokalit. Samozřejmě nás budou  nejvíce zajímat rozdíly mezi dovolenou s cestovkami a takovouto „individuálkou“. První destinaci, kterou jsme zvolili byl Dubrovník. Jak se později ukázalo nebyla to na rozjezd úplně dokonalá volba. Nicméně jsme  posléze zjistili, že právě oblast  kolem Dubrovníku může přinést mnoho požitků nejen velmi zdatným cyklistům, ale i těm kdo na kole netrhají rekordy.

Letiště - Dubrovník aneb nácvik na Tour de France

Přistáváme v Dubrovníku

První co mne zarazilo poté co jsme obdrželi z letadla kola, byly poněkud nestandardní pohledy letištního personálu umocněné ještě mým dotazem, kudy do „city“ a nikoliv odkud jede autobus. Naše sebevědomí pramenilo z informací jedné cestovky, že letiště je vzdáleno zhruba deset kilometrů od města a vede k němu pobřežní komunikace. Pobřežní sice byla, ale již nikdo nehovořil o tom v kolika kilometrech je nad mořem zavěšena. Inu zřejmě první pomsta za to, že nejezdíme organizovaně. Bylo krásné ráno zhruba devět hodin a my si pochvalovali jak je středeční linka úžasná protože vám zůstane skoro celý den na opalování. Letiště je na mírném kopci a tak jsme ani neřešili výměnu peněz, jelikož jsme usoudili, že letiště jsou všechna stejná a že tady bude určitě výrazně horší kurz než kdekoliv jinde. Opatřeni jednou lahví zaručeně dobré vody jsme se vydali do města. Jak se velmi brzy ukázalo to co i z letadla působí jako příjemná cesta z mírného kopce může být velmi ošidné.

Pahorek

Musím předeslat že cyklisti jsme sváteční, nejčastěji jezdíme na chalupě k vodě a na velmi občasných výletech tak do čtyřiceti kilometrů. Vše ve velmi pomalém turistickém tempu.



Nechci zdržovat podružnými detaily ale musím přiznat, že po patnáctém kilometru jsem byl už trochu nesvůj. Po dvacátém jsem již začal proklínat cyklistiku a můj čtyřicetikilový baťoh na zádech se všemi foťáky, objektivy, kamerou a notebookem, který se zařezával do ramenou, mi začal být více než nepříjemný. Na dvacátem šestém kilometru po souvislém čtyřkilometrovém stoupání na místním toboganu krize dostoupila vrcholu. Děkoval jsem bohu a SkyEurope, že naplánovala linku na tak brzkou dobu, protože na pahorku by se mi líbilo v noci ještě méně než odpoledne. Když jsme se po oném čtyřkilometrovém stoupání dozvěděli, že to je pouze malá náhorní plošinka a že stoupání pokračuje ještě souvisle dalších šest kilometrů byla naše rezignace zcela dokonána. Do Dubrovníku jsme dorazili zhruba po hodině potupně v náklaďáku s cementem a pracovním nářadím.

Zatímco ostřílení cyklisté buď kroutí hlavou nebo se smějí, pro ty méně ostřílené máme několik základních rad. Kolo a letadlo je úžasná kombinace, ale je nutno dodržovat určitá pravidla:

1/ Velmi detailně prostudujte mapu a profil tratě mezi letištěm a vaším místem pobytu. Ne každý zástupce  má dokonalé  osobní zkušenosti a udání vzdálenosti města a letiště je často velmi orientační, protože když jedete autobusem tak na tom v podstatě moc nezáleží.

2/ snažte se získat váš pobyt co nejblíže letiště, zvláště tehdy leží li v těsné blízkosti moře. Často získáte bydlení v příjemném prostředí mimo přetížená turistická střediska. Ze své „základny“ pak můžete nalehko vyrážet kam vaše schopnosti dovolí.

3/ Dodržujte zásadu všechno na kole. Žádný baťoh na zádech žádná taška s foťáky. Všechno na speciálních nosičích. 

4/ Základní finanční prostředky na den /minimálně na pití a základní jídlo/

Individuální dovolená nebo dovolená s cestovkou?

Každá varianta dovolené má své pro i proti. Záleží samozřejmě na vašem zaměření a představě, jak dovolenou prožít. Pokud nemáte jiné přání než pohodlně dojet či doletět a nechat se dovézt z letiště na místo pobytu, tak asi zvolíte komplexní služby některé z cestovních kanceláří, kdy se opravdu nemusíte starat vůbec o nic. Snad jen o to, abyste se na prudkém slunci nepřipálili. Dokonce i program výletů je předem připraven.



Také se můžete na dovolenou vydat úplně sami, zajistit si vše od cesty, ubytování, stravy i programu. Tato varianta sebou ale nese určité riziko. Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, kteří cestují s báglem na zádech a spí pod stanem nebo širákem a chcete se ubytovat v apartmánu, či hotelu, tak se může se stát, že v sezóně budete shánět ubytování s obtížemi a navíc je na místě pořídíte za podstatně vyšší cenu, než smluvní cestovní kancelář. Takže tento způsob dovolené pořídíte s největší pravděpodobností za nejvyšší cenu.

Nám se jako optimální jeví způsob kombinovaný, který jsme sami vyzkoušeli a můžeme jej doporučit.

Cesta individuální, ubytování zajištěné z ČR přes cestovní kancelář. Varianta, která může být nejlevnější a navíc skýtá spoustu dalších možností a poznání. Připadá vám zvláštní, že tento způsob považujeme za nejlevnější?  Dříve by nás to asi nenapadlo, ale s rozvojem nízkonákladových aerolinií je tato varianta levné dovolené velmi reálná.

Společnost SkyEurope létá kromě Dubrovníku i do dalších destinací, kde můžete strávit skvělou dovolenou. Splitu, Barcelony, Nice, Turína, Neapole, Milána, Říma, Amsterodamu, či Paříže. Letenky do všech destinací můžete pořídit za 290 Kč (někdy dokonce i s akční slevou) + cenu za letištní poplatky, která je nejnižší ze všech leteckých společností. Například cena v Praze činí 468 Kč. Ubytování v apartmánu nebo pokoji u moře pořídíte od 10 EUR mimo sezonu, v sezoně od 13 - 17 EUR.

My jsme pro dovolenou v Dubrovníku využili právě služeb cestovní kanceláře Adriatica, která poskytuje 10% slevu na ubytování, pokud letíte se SkyEurope.

Tímto článkem otevíráme náš seriál o cestování se SkyEurope do všech dovolenkových destinací, kdy se na místo ubytování z letiště dostáváme po vlastní ose, na vlastním kole. Díl první - Dubrovník, si můžete přečíst hned, v brzké době připravujeme cestu do Barcelony, Nice, Splitu, Milana atd.

Do Dubrovníku letadlem a na kole



Cestování letadlem a z letiště na vlastním kole skýtá mnoho výhod. Především máte k dispozici po celou dobu dovolené vlastní kolo, nejste odkázáni tedy jen na místo pobytu, můžete si podrobně prohlédnout i okolí a po celou dobu pobytu jste mobilní.  Musíte být ale dobře informováni o tom, jak vypadá cesta z letiště a jak daleko od letiště budete ubytováni. 

Díky našim informacím o cestě z letiště (popis viz nahoře) nás v Dubrovníku s koly považovali za exoty a je pravdou, že po celou dobu pobytu jsme na kole potkali jen jediného člověka, což byl Španěl, který patřil do trochu jiné sportovní kategorie než my. On jel na kole po vlastní ose ze Španělska a pokračoval dále do Řecka, Turecka atd.

Tímto ale nechceme nikoho odradit od úmyslu letět do Dubrovníku s kolem. Jen nikomu nedoporučujeme námi zvolenou první variantu. Dubrovník je nádherné starobylé město a rozhodně stojí za to jej vidět a strávit v něm nějakou dobu.

Doporučujeme variantu, kterou jsme realizovali při zpáteční cestě na letiště.

S kolem na lodi



Asi pět kilometrů od letiště se rozkládá krásné a poklidné městečko Cavtat s typickým přímořským koloritem, nesčetnými hospůdkami, kavárničkami, tržišti, malými hotýlky i ubytováním v soukromí. Sem z letiště pohodlně dojedete za půl hodinky.  Ostatně podle dosavadních historických předpokladů založili Dubrovník začátkem 7. stol. uprchlíci z nedalekého Epidauru (dnešní Cavtat). Cavtat spojuje s Dubrovníkem pravidelná lodní linka asi za 50 Kuna (cca 200 Kč), kola převážejí zdarma a při plavbě si prohlédnete další přímořská městečka. To je zcela ideální kombinace a plavba trvá asi tři čtvrtě hodiny i se zastávkou v městečku Mlini.  Lodní linka mezi Cavtatem a Dubrovníkem pluje asi 5x denně od  10 hod do 19 hod. (Více informací o lodní lince a dalších výletech lodí naleznete na adrese www.dubrovnik-online.com/vivado).

Díky lodní lince se nabízí další varianty ubytování. Kromě Dubrovníku se můžete ubytovat v Cavtatu nebo v městečku Mlini a do  Dubrovníku se jet podívat na jeden den. 

Plavba lodí je sama o sobě zážitkem. Kromě toho, že vidíte krásu zdejšího pobřeží a příjezd po moři do Dubrovníku je při pohledu na starý přístav a středověké opevnění hradu velmi impozantní, tak vidíte i zcela jiné věci, o kterých se v průvodcích příliš nemluví. Jsou to pozůstatky nedávné války. Podél pobřeží, v každém městečku (i  v Dubrovníku) vidíte vybombardované, zničené a neobydlené hotelové komplexy.  Takových jsme viděli asi pět, z toho jen dva v Dubrovníku se opravovaly a dostavovaly. Na ostatní zřejmě nejsou zatím peníze.  UNESCO přispělo na opravu zničených památek, zde jsou již stopy války skoro zahlazeny, ale hotely ještě na opravy čekají.  Také lanovka na kopci nad Dubrovníkem a bývalá výletní restaurace je smutným torzem, pro nás nepochopitelné nenávisti mezi Srby a Chorvaty.  Samozřejmě i toto místo je turistickou atrakcí a snad si zde turisté uvědomí, že tato torza jsou varováním pro všechny.

Ubytování v Dubrovníku

Ubytování v Dubrovníku jsme sháněli na poslední chvíli přes cestovní agenturu Adriatica. Vyšli nám maximálně vstříct, byli ochotní a v přeplněném Dubrovníku opatřili ubytování v soukromí, v plné sezoně za 20 EUR na osobu.  Vzhledem k tomu, že Dubrovník patří k nejdražším chorvatským destinacím, tak je tato cena v hlavní sezóně velmi příznivá. Na druhou stranu za tuto cenu v Dubrovníku očekávejte standard (pokoj, soc. zařízení, klimatizace) ne přímo u moře.  Pokud byste ale zvolili ubytování ve výše zmiňovaných městečkách, tak se můžete ubytovat levněji a přímo u moře.

Dubrovník



je krásné historické město s mnoha památkami, třemi přístavy, mnoha plážemi, hospůdkami a kavárnami. Původní staré město je obehnáno mohutnými středověkými hradbami. Dubrovník založili začátkem 7. stol. uprchlíci z nedalekého Epidauru (dnešní Cavtat), a to na pustém skalnatém ostrůvku, odděleném od pevniny úzkým průlivem (v místech dnešní hlavní dubrovnické, třídy Placa - Stradun). Nová osada dostala název Ragusium (od řeckého slova lause = útes), později upraveném na Ragusa. Podle výsledků archeologických průzkumů po zemětřesení v r. 1979 stála však již v době příchodu běženců na ostrůvku velká byzantská bazilika (na místě dnešní katedrály), takže se dá předpokládat, že kolem byla i nemalá osada.



Na pevninské straně průlivu vznikala v průběhu staletí slovanská osada Dubrava. Ve 12. stol. se obě osady spojily v jednu, průliv mezi nimi byl zasypán. Proces poslovanštění obyvatelstva byl pak v podstatě dokončen ve 14. stol.
Zatímco okolní oblasti ve středověku ovládaly Benátky či Cařihrad, Dubrovník si vždy dokázal zajistit nezávislost.
Po čtyři staletí byl Dubrovník svobodnou městskou republikou.

V historické části Dubrovníku, která je zapsána do světového kulturního dědictví UNESCO, jsou stále ještě místy patrné stopy po náletech. Dubrovník je ale jednoznačně perlou Chorvatska. Renovuje se ubytování, ve Starém městě se otvírají další kavárny a hospůdky. Dubrovnické letní hry, pořádané každoročně od 10. července do 25. srpna lákají mnoho turistů. Čechy však k Dubrovníku nepřitahuje pouze historie a úžasné moře rozbíjející se po staletí o kamenné hradby. Je to i tradice.

Co byste měli vidět

Je toho hodně, rozhodně si nenechte ujít procházku po městských hradbách s fantastickým výhledem a projděte staré město. Celá trasa zabere minimálně čtyři hodiny, pokud budete chtít projít jen jižní část hradeb s výhledem na moře, pak si rezervujte 2 hodiny času.

Do opevneného starého města vedou pouze dva hlavní přístupy, dvě brány - Pilská brána (Vrata od Pila) a Plocská brána (Vrata od Ploca). Jsou zabudovány do středověkého opevnění, které čítá několik menších pevností, pět věží, dvě rohové tvrze a jednu velikou pevnost. Zdi vysoké až dvacet pět metrů a široké tri až šest metrů poskytovaly Dubrovníku po staletí důmyslnou ochranu.  Plocskou bránou vstoupíte na hlavní třídu Placa Stradun. Dominantou Stradunu je jedenatřicet metru vysoká zvonice z roku 1444. Dva zelení mužíci, Maro a Baro, městu pravidelně odbíjejí čas.  Nedaleko si neopomeňte prohlédnout Velkou Onofriovu kašnu, kterou postavil neapolský stavitel Onofrio della Cava a do dnešního dne slouží svému účelu – chladná a křištálová voda nabízí osvěžení všem poutníkům bez rozdílu. A kdo se jí napije, do města se jistě vrátí. Pšed chrámem sv. Vlaha (Blažeje) stojí socha rytíře Orlanda (Rolanda). Byla postavena v roce 1418 a stala se symbolem Dubrovníku – svobodného městského státu.

Nemá zde asi smysl popisovat všechny památky starého Dubrovníku. Je jich mnoho, jsou úžasné a ve městě obdržíte mapku s jejich vyznačením. Dále doporučuji ze starého přístavu vyjet na okružní plavbu lodí po jihodalmátských ostrovech. Z jejich nabídky  lodních společností si určitě vyberete.


V Dubrovníku najdete pláže klasické i málo navštěvované

A jeden tip na konec. Do Dubrovníku je ideální letět mimo hlavní sezonu. Nebudete se muset proplétat mezi tisíci turisty a atmosféru si v klidu vychutnáte.

 

Organizovaní
turisté

Ceny
Ceny jsou uvedeny Eurech nebo v chorvarské měně kunách
1 Euro =  7,3  kun
1kuna = 3,94 Kč

Letenka – v nabídce SkyEurope je cena od 99 Kč, ale tuto sezonu ji už asi neseženete. Současná průměrná cena i poplatky je 4 830 Kč za zpáteční letenku. Přeprava kola stojí 520 Kč – jeden let při rezervaci on-line.

Ubytování

Hotel cca 800 – 1000  € na 7 dní za dvoulůžkový pokoj s polopenzí pro 2  osoby

Apartmány – 1 osoba od  20 € v Dubrovníku, ne přímo u moře, od 10 € pro osobu v okolních městečkách

Autobus – jezdí pobřeží, cena za 1 osobu na letiště z Dubrovníku je 30 kun.

Městské autobusy – 10 kun

Vstupy
Městské hradby - denně 8.30 - 17.30 hod.,  dospělí 50 kun, děti do 5 let zdarma, děti a mládež od 5 do 18 let a studenti 20 kun

Dominikánský klášter - denně 9.00 - 18.00 hod., dospělí 10 kun, děti 5 kun

Námořní muzeum -denně s výjimkou pondělí a svátků 9.00 - 18.00 hod., dospělí 20 kun, děti 5 kun

Výlety lodí

Ve starém přístavu u hradu slyšíte stálý pokřik prodejců, kteří nabízejí své plavby.

Například na ostrov Lokrum, vzdálený asi 700m jezdí z městského přístavu ve starém Dubrovníku lodě každý den od 10.00 do 18.00 hod. každou celou hodinu. Návrat z Lokrumu je každou hodinu, poslední loď odjíždí z Lokrumu v 17.00 hod. Zpáteční jízdenka stojí 35 kun. Ceny výletů se pohubují kolem 40 – 50 kun za osobu.

Potraviny

Ceny v restauraci 

Smažené olihně – 60 kn, pizza 40 – 60 kun, rizoto s mořskými plody 50 kun, hranolky 12 kun, pivo 12-18 kun, voda 10 kun/1l

Ceny v obchodech jsou vcelku přijatelné – voda 4,50 – 5,50 kun,  pivo 0,5 l – 6 kun, chléb 6 kun, sýr 60 kun/kg, rajčata 15 -20 kun/kg, ceny potravin a zeleniny v obchodech jsou cca 2x až 3x dražší než u nás.

Ceny na tržištích jsou nevýhodnější. Zde nakoupíte ryby, ovoce i zeleninu za ceny i nižší. Ve staré části Dubrovníku jsme tržiště neviděli, v nové části u nového přístavu je jich několik.

/ok//
foto Petr Řezáč

 

 

         Z obsahu