automobily | sport | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                           

Aktualizováno 18.6.2008

E-mail



 

 

 

 

 

Kensington. Mnoho dobrých nápadů pro váš počítač


Neznám mnoho firem, které by pro počítače dělalo tolik zajímavých věcí jako právě Kensington. Desítky zdánlivě drobných věcí, které vám mohou denně ulehčit práci i ty, které jsou pro práci nepostradatelné. Právě v tomto oboru platí více než kde jinde, že síla je v jednoduchosti a propracovaných detailech. A to je i důvod proč nás právě výrobky této značky tak zaujaly.

Promyšlené zdroje

Nedávno jsem sháněl dobrý univerzální napájecí adaptér pro notebooky, které v redakci používáme pro i další, které čas od času testujeme. Bohužel se mi nepodařilo sehnat nic co by splňovalo mé poměrně vysoké nároky na univerzalitu. Univerzál se vždycky hodí. Nemusíte však ani nic testovat, aby byl zajímavý i pro vás. Dnes je často v rodině více než jeden notebook a náhradní zdroj je proto vždy dobré mít po ruce. U univerzálů není ani tak problém zvládnutí správných koncovek jako spíše rozumné pokrytí poměrně širokého spektra napájecího napětí a dostatečného výkonu. Například při použití slabšího zdroje než ten, který model vyžaduje může v horším případě nenabíjet, v horším případě zničíte vstupní elektroniku. Na univerzální zdroj Kensington jsem narazil až mnohem později zcela náhodou. To jsme naopak potřebovali sehnat mobilní napájení do auta. I to se ukázalo jako poměrně náročný úkol. Ne, že by řešení neexistovalo, ale například systém, kdy se z automobilových 12 respektive 14,4 voltů vyrobí 220 voltů a pak notebookovým napáječem upraví například na sedmnáct  voltů, mi však nepřipadá elegantní a k tomu ještě má velkou velké ztráty. Naopak adaptér Kensington  se klidně může prodávat pod obchodním názvem „Chytrá  Horákyně“. Umožňuje pracovat až na nepatrné výjimky se všemi notebooky, a to jak v automobilu se zdrojem 12 voltů tak i  na běžných 220 voltů. A kdyby se to někomu  zdálo málo, pak si se stejným adaptérem může ještě nabíjet například mobilní telefony.

Není myš jako myš.

První co vás upoutá na námi testovaných myších Kensington je velmi promyšlený design. Kouřová metalíza a protiskluzové boky jsou velmi působivé. Naopak  tvary se vám mohou zdát z počátku méně ergonomické. To však platí jen do chvíle, než s nimi začnete pracovat. Rychle se ujistíte, že tvar  do „výšky“, na který jste zvyklí není nezbytně nutný, vše se ovládá podobně jako u striktně anatomické myši jen tato je hezčí a zabírá méně prostoru. Jak již bylo řečeno, my jsme  testovali ze širokého sortimentu dva modely. Jeden klasický bezdrátový  USB – Slimblade Presenter Media Mouse/USB, druhý, méně obvyklý Bluetooth – „Slimblade Trackball Mouse/Bluetooth“. Oba se liší  v některých vlastnostech, ale oba  převyšují především v technicky propracovaných detailech většinu modelů, které jsme testovali dříve. Na první pohled působí obě myši velmi seriozně, a to především díky značné robustnosti a hladkým designově čistým tvarům. Obě jsou  na první pohled velmi podobné, liší se pouze velikostí a použitými bateriemi. Zatímco  menší myš pracuje s USB a je napájena dvěma AAA bateriemi, větší bluetoothová má také dvě baterie, ale velikosti AA . Obě jsou při práci příjemné a čím déle s nimi  pracujete, tím  vaše nadšení stoupá. Také bluetoothová  snímá pomocí  laseru. Perfektní „vychytávkou“  je možnost přepnutí myši do módu Trackball, který se může hodit například v situaci, kdy nemáte dostatečný prostor na práci s myší. Také spojení přes Bluetooth je velmi praktické nejen proto, že nemusíte obsadit jeden z USB portů, ale především, že vše probíhá automaticky bez vašeho přičinění, tedy je to velmi pohodlné. 

Petr Řezáč