automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

počítače a elektronika                           

Aktualizováno 25.3.2001

E-mail

 

  

 

 

 

 

 

USB - řešení pro pohodu

Počítač by měl být pomocníkem, který je vám trvale k dispozici. Často se však stává, že je tomu naopak a k dispozici musíte být vy jemu. Například než se uráčí vzít na milost některé z vašich zařízení, které se marně snažíte nainstalovat. Často pak se u “Billových” superstrojů s pozoruhodným sci-fi systémem plug and play stává instalace takřka čehokoliv hororem. Zásluhu na tom mají i “hloupá” rozhraní, ať jsou  sériová či paralelní.

 

Když už náhodou nějakou tu periférii nainstalujete, tak můžete mít problémy, když pak jednotlivá zařízení na portu střídáte. A to ještě aby to bylo veselejší, tak se k jednotlivým úkonům často noříte na podlahu pod stůl a pohybujete se po kolenou. Nejen, že je to nedůstojné, ale také pěkně otravné. Nevím jak vám, ale mně se za léta práce s počítači takovýchto situací přihodilo desítky. Řešení, které se mi v poslední době velmi osvědčilo se jmenuje USB. Nejenže působí jako inteligentní rozhraní při vlastní instalaci a je velmi pohodlné, ale jeho obrovskou výhodou je i možnost přidávat a odebírat zařízení bez nutnosti restartovat počítač a při použití hubů i lézti za něj.
Není to tak dávno, co jsem si ještě říkal, no dobrá, USB je výborné, ale skoro nikdo ho nepodporuje. Stejnou myšlenku zřejmě měla i firma TN Trade a začala dovážet značnou část zajímavých produktů v této oblasti. Výsledkem je nabídka, která může značně  ovlivnit komfort vaší práce.

USB huby
Mají jednu základní dokonalou vlastnost. Kdykoliv vám z vašeho USB portu udělají dva porty, nebo čtyři, nebo prostě tolik, kolik potřebujete. Hranice je sice u šedesáti čtyř, ale když vám ještě nedávno musely stačit dva “umrněný sériáky”, tak je pravděpodobné, že se ze současnými možnostmi docela dobře vyrovnáte. Huby mají ale ještě jednu velkou výhodu. A tou je místo, kde jsou umístěny. Na rozdíl od klasických sériových portů, které vás často nutí setrvávat v oné zmíněné, nedůstojné poloze, “úesbéčkové” huby můžete mít doslova kde chcete. V případě interních hubů to bývá čelní panel počítače, což je z hlediska použití  ideální místo. Druhou výhodou je, že při tomto řešení je hub vždy napájen a umožňuje používat i energeticky náročná zařízení. Pakliže nechcete, či nemůžete použít interní hub /například vzhledem k záruce/, je možno použít externí. Ty se prodávají ve dvou základních provedeních. Napájené, ty se hodí pro připojení veškerých zařízení včetně energeticky náročných periférií. A  nenapájené. Ty jsou výhodné především k perifériím, které nemají velký “hlad”. Hodí se především k notebookům a všude tam, kde nechceme být zbytečně obklopeni napáječi a dalšími dráty.

Čtečka pamětí
Skymaster Smart  Media a compact flash.
Mnoho digitálních fotoaparátů má jeden poměrně důležitý problém. Pomalý přesun dat z přístroje do počítače.  Výsledkem je, že sice vše relativně jednoduše a rychle nafotíte, ale strávíte neúměrně dlouhou dobu zpracováním. A to jsem pominul ještě fakt, že většinou máte  sériový port obsazen a tak řešíte i banální problém, zda se na potřebnou dobu zbavit myši či modemu. S kouzelnou čtečkou Skymaster na všechny problémy zapomeňte. Jednoduše opět samozřejmě (jak jinak než za provozu) ji zapojíte do USB. Dáte do ní médium a konec. Máte další pevný disk, a to k okamžité potřebě. Když pak opravdu pospícháte, přetáhnete si najednou celý obsah “smartky” na harddisk během několika sekund třeba pomocí Nortona, průzkumníka či čehokoliv jiného. Tím ušetříte u některých fotoaparátů i desítky minut. Když vše skončíte, prostě čtečku odpojíte. Vaše práce s digitální fotografií získá zcela netušený rytmus.

EZLINK
I zde se projevuje inteligence USB. Pravděpodobně nejobvykleji pro rychlé  propojení mezi dvěma počítači. V případě, že rychle potřebujete například komunikovat mezi vaším PC a notebookem a máte-li již nainstalované drivery, potom EZ link pracuje okamžitě. A nejen to, síťový manager vám současně ukáže potřebné údaje. Ani v případě, že začínáte, nejsou s EZ linkem žádné problémy. Po krátké instalaci, která je prosta jakýchkoliv záludností nastane stav, který jsem popisoval ze začátku. Další variantou je možnost pomocí EZ Linku vytvořit celou síť. Hlavní výhodou tohoto řešení je opět  “přátelské” chování USB, rychlost instalace i orientace v nově vzniklé síti. Nevýhodou naopak je trochu vyšší cena oproti klasickému ethernetu a možnost propojení mezi jednotlivými počítači na menší vzdálenost než u klasického ethernetu. Nám se v redakci osvědčila nejvíce varianta třetí. Tou je kombinace klasické sítě a doplňkové sítě USB. Systém je velice jednoduchý. Tam, kde pracujeme se sítí stále, jsou počítače propojeny trvale. Notebooky či počítače, které chceme do sítě zapojit pouze na určitou dobu, či je připojovat pouze na splnění jednoho krátkého úkolu, tam výhradně používáme Ezlink.

Ethernet Adapter
Je dalším výborným zařízením USB. Ať se již chcete připojit na síť se svým notebookem, či chcete například krátkodobě používat v běžné síti váš počítač a nemáte zabudovanou ethernetovou kartu. Říkat opět, že se připojíte rychle a komfortně je v případě USB nošení dříví do lesa. Samozřejmě, že připojení je “bleskové", ale nejen to. Na rozdíl od běžných ethernetových karet zde můžete pohodlně sledovat datový tok. V neposlední řadě je tento adaptér proveden ve velmi pěkném designu barvy “průsvitný azur” a dodává tak tomuto zařízení, spíše punc velmi estetického doplňku, než další “trpěné krabice”, jak tomu často bývá u designu některých jiných výrobků. 

USB MobileRack
Má absolutně nejoblíbenější hračka v oblasti USB. Tento adaptér ATA/ATAPI na USB vám totiž zcela změní styl vaší práce. Potřebujete například přenést velké množství dat ve velkých souborech. Zapomeňte na všechny složité postupy, které jste používali dosud. Zapomeňte na “zipky”, “emóčka” a další zařízení.
Během chviličky si totiž ze svého harddisku můžete udělat několikagigovou disketu. Jestliže ovšem tak velký disk vlastníte. Když si za pár korun pořídíte na harddisky rámečky, které jsou s USB MobileRackem kompatibilní, tak jste na tom ještě lépe. Pak můžete pohodlně udělat během několika okamžiků ze svého notebooku datově nabitý superpočítač, či bleskově řešit momentálně nefunkční síť. Každopádně, když máte po ruce USB MobileRack a máte-li ve svých počítačích i USB port, pak vás v podstatě nemůže nic při transportu dat překvapit. Ledaže by se váš disk odporoučel do věčných lovišť.

Petr Řezáč