automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá a domácí technika

Aktualizováno 26.5.2011

E-mail

 

 

Citrusovače – elektrické nebo mechanické?
Aneb rozdíly, které jsme opravdu nečekali.


Testy kávovarů s mlýnkem, aneb některé espresso neumí 

Test topinkovačů

Test odstředivých odšťavnovačů do 
2 500 Kč - 2009

Test odšťavňovačů 2008

Odšťavňovače, citrusovače, lisy

Perla mezi spotřebiči – Americká lednice

Jak si vybrat osobní váhu

 I kuchyňské spotřebiče mohou být krásné a praktické

„Zrcadlo řekni mi kdo je v kuchyni nejkrásnější“
Bílá technika - DESIGN

Nové vestavné spotřebiče Ariston
Jak doma ušetřit elektrickou energii
My pracujeme, vy žijte. Nová řada Indesit
Krásná a inteligentní myčka Ariston LD87 redakční test
Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku
Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky 50x60 cm
Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky  s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

Dohola, nebo „háro“ s plnovousem?


Kde jsou ty doby, kdy se k holiči chodilo za 5 korun. Dnes je situace trochu jiná, nejen cenově, ale také tím, že stále méně mužů má čas holiče či kadeřníka navštěvovat. Naopak holících a především zastříhávacích, či stříhacích strojků je nejen mnoho modelů, ale navíc za cenu, která je relativně velmi nízká. Kromě klasických stříhacích strojků se stále častěji prosazují i modely, které mají několik výměnných hlav i další příslušenství, které umožňuje komplexní péči o vlasy a fousy. Co by tedy měl moderní strojek umět? Pokud možno úpravu vousů od minimální výšky až po bohatý plnovous, úpravu a střihání vlasů, či likvidaci chloupků v uších či nose. V případě potřeby určitě neuškodí možnost hladkého oholení tváře jako u klasického holícího strojku.

Jak jsme testovali

Prvořadá pro nás  byla nejen kvalita a přesnost zastřihávání vousů a střihání vlasů, ale také nás zajímalo, zdali mají ještě testované modely některé další prvky, tedy univerzalita jednotlivých produktů. Také jsme byli zvědavi, jak si strojky poradí s atraktivním „strništěm ala seven day“.

Vzhledem k tomu, že všechny námi testované modely byly vybaveny akumulátory, zkoušeli jsme jak dlouho je možno používat jednotlivé modely bez použití elektřiny ze sítě. Výdrž jsme testovali v desetiminutových cyklech, abychom se co nejvíce přiblížili praktickému používání. Negativně nás překvapilo /a to u všech modelů/, že u žádného strojku nebyla instalována signalizace dokončení nabíjení. Tedy i po nabití akumulátorů se kontrolka na strojku nevypne a vy tak nepoznáte, v jakém stavu nabití se váš strojek právě nachází. Často pak dojde ke zbytečnému přebíjení a nadměrnému zahřívání akumulátorů. Dalším důležitým prvkem komfortu je aktivní stojánek. Tam strojek je, v případě že jej nepoužíváte a on se dobíjí. Takto vybaveny jsou tři modely v testu. Čtvrtý model Philipsu je vybaven pasivním držákem, kam si přístroj zasunete poté, co jej nabijete. Toto dle našeho názoru lehce postrádá smysl. Ve výlisku stojánku je však patrné, že některé modely budou aktivním napájením osazeny.

Sencor SHP 90        (Planeo)  cena: 202 Kč

Velice slušný model s dobrým anatomickým tvarováním, který však oproti té nejlepší konkurenci ztrácí především ve vybavení. K jeho plusům patří vtipně řešené oboustranné nástavce na střihání vlasů. Toto řešení umožňuje, že pouhým jeho otočením získáte nástavec o jeden stupeň větší či menší /tři milimetry/. To šetří nejen prostor, ale urychluje i práci se strojkem, pakliže vaši délku vlasů potřebujete jen trochu korigovat. Tento Sencor byl však pouze jeden ze dvou modelů, který neměl stojánek, a to nejen aktivní, ale ani pasivní. V praxi se ukázalo, že právě tato drobnost velmi přispívá ke komfortu a celkovému pohodlí. Také jednohlavové“ řešení bez dalších potřebných nástavců nepřispívá k univerzálnímu použití.  Nicméně v poměru cena výkon je velmi dobrý. Pro uživatele, který se spokojí pouze s modelem pro základní stříhání vlasů či fousů bez  přídavných nástavců je model SHP výborným za velmi dobrou cenu řešením. 

výhody: velmi dobrý poměr cena výkon, zajímavé řešení nástavců na střihání vlasů
nevýhody: nemá aktivní stojan dobíjení 
Hodnocení:    dobrý
--------------------------------------------------------------

Philips    QG3150  (Planeo)        cena: 1000 Kč

                    

Klasický představitel moderního zastřihávacího strojku se systémem 7in1, neboli sedm v jednom.Velmi zajímavý model s netradiční konstrukcí asymetrické hlavy. Ta je neobvyklá nejen vykrojením pro přidržování prstem, ale především úzkou a tenkou stavbou. I když na první pohled působí velmi odlehčeně až „fórově,“ v praxi tomu tak není. Přestože nástavce jsou ještě útlejší a lehčí než základní „hlava“, všechny pracují dobře.  Podstatně lépe, než se na první pohled může vzhledem k nízké hmotnosti a zvolené subtilní konstrukci zdát. Systém se skládá ze střihací jednotky, přesného zastřihovače, holicího mikrostrojku a zastřihovače chloupků v nose a uších. Jediné co zde tedy v praxi na rozdíl od vítězného modelu nejde, je hladké oholení. Systém dobře stříhá vlasy pomocí dvou výsuvných nástavců, které jdou dobře aretovat. Nelíbil se nám pasivní stojan na celý set. To, že musíte nejdříve nabít kabelem strojek, pak jej vyndat a vložit do pasivního držáku je dle našeho názoru nepohodlné a nelogické. 

výhody: zajímavá konstrukce hlavy
nevýhody: velmi krátká výdrž akumulátorů
hodnocení:   velmi dobrý
-------------------------------------------------------------------------

Hair Majesty    HM-1020          (Globus)      cena: 599 Kč

        

Také tento model je 7in1 tedy také sedm v jednom. Tady jsou však některé nástavce dovedeny ke zcela preciznímu výkonu, což se týká především klasického planžetového  nástavce na holení  obdobného systému jako mají holící strojky Braun. Výsledkem je dokonale oholená tvář. A právě tuto vlastnost má z testovaných právě pouze  Majesty. I když není nutné, aby strojek na vlasy nutně kopíroval funkce holícího strojku, je rozhodně příjemné, že i tuto funkci umí a nemusíte tak v případě potřeby nosit druhý strojek navíc. Tedy včetně oholené tváře můžete zvolit jakokoukoliv potřebnou délku vlasů či fousů.  Strniště od jednoho milimetru výše získáte pomocí nástavce pro precizní zastřižení. Dva nástavce do velikosti 20 milimetrů slouží ke zkracování vlasů. Velmi dobře je konstruován i systém napájení. V aktivním držáku dobíjíte dotykovými kontakty, pro případ kabelového dobíjení použijete konektor. Motor je enormně silný, aku baterie zvítězily i v testu výdrže celkem 59 minut /v desetiminutových cyklech/. Jedinou nevýhodou jsou o trochu větší vibrace při použití hlavní hlavy. Nejsou sice cítit při práci, ale v pouze v přímém srovnání. To je pravděpodobně způsobeno použitím klasických ocelových nožů a minimalizací větších plastových celků tak jak je tomu u ostatních testovaných  modelů. Kromě této vlastnosti převyšoval  Hair Majesty ostatní strojky v testu včetně výborného poměru cena výkon. 

výhody: výkonný motor, nejkomplexnější řešení, nejvýkonnější, skvělá planžetová hlava 
nevýhody: vyšší vibrace
hodnocení:   vítěz testu
-------------------------------------------------------------------------

Rowenta TN 5030  (K+Bcena: 602 Kč 

Průměrný jednoduchý strojek ve své kategorii za nadprůměrnou cenu. Kdybychom neznali oba modely 7in1, tak by nám to tak drastické nepřišlo. V přímém srovnání je však výsledek zcela zásadní. Také srovnání s obdobným modelem od Sencoru nevychází pro tuto Rowentu zrovna nejlépe. Na rozdíl od něj má samostatné nástavce na střihání vlasů /každá délka jeden nástavec/ a potřebuje tak více prostoru a vzhledem k množtví těchto nástavců znesnadňuje také orientaci, než ten správný najdete. Vadil nám i fakt, že jako u jediného v testu v případě že nabíjíte, strojek se automaticky vypne. Domníváme se, že právě tato vlastnost by mohla být velkým problémem až se časem výrazně sníží účinnost akumulátoru. Ostatně i u nového, máte-li aku vybité, pak se neostříháte. Mezi klady patří relativně slušná konstrukce a titanové nože. I to je však otázka, zda je to až tak velká výhoda. Titanové nože vydrží sice výrazně déle než ty ocelové, ale na rozdíl od nich se nedají znovu nabrousit a jsou také podstatně křehčí tedy náchylnější k poškození. Největším rozdílem však je mezi těmito modely poměr cena výkon. Za jednu námi testovanou Rowentu si můžete koupit tři modely strojku Sencor SHP90 nebo vítěze testů Hair Majesty HM- 1020, který je svými vlastnostmi a možnostmi zcela jinde.

výhody: titanové nože
nevýhody: nemá aktivní stojánek, neuspokojivé řešení jednoduchých nástavců, vysoká cena, nemožnost práce po dobu napájení
hodnocení:   uspokojivý

----------------------------------------------------------------------------

Heru HB 77009        cena: 259 Kč

Málokterý výrobek v poslední době se nám zdál tak špatný ve své kategorii jako právě tento zastřihávací strojek. A to napříč celým spektrem testovaných produktů. Většinou vždy ten který model zaujme aspoň jednou, dvěma vlastnostmi byť v těch ostatních je podprůměrný. V tom však má Heru jednu výraznou přednost. Neobjevili jsme na něm nic, co by se alespoň trochu přibližovalo těm dobrým. Pakliže se konstruktéři pokoušeli vytvořit něco zcela jiného neokoukaného pak se nám zdá, že se jim to moc nepovedlo. Sama kombinace lesklého šedého plastu s lesklým plastem, oranžovým plastem a obrovským spínačem na čele spíše připomíná některé prvky zahradní techniky. „Řampulácký“ spínač pak na nás působí dojmem, že je takto konstruován proto, aby se dobře ovládal v rukavicích. Kdyby však strojek alespoň byl dobře pracoval. V zastřihávání působil lehce podprůměrně. Při zkracování vlasů byl výrazně nepřesný, nekomfortní a byl nejhorší. Nepřesná a nelogická je i stupnice na zastřihávání umístěná na přídavném nástavci. Tento strojek byl ze všech testovaných nejhlučnější a během provozního testu na výdrž baterií samovolně měnil otáčky motoru.

výhody: slušná výdrž akumulátoru
nevýhody: samovolné snižování a zvyšování otáček, vysoká hlučnost, nepřesná hlava na střihání řampulácký spínač spuštění
hodnocení: nedoporučujeme

--------------------------------------------------------------------------------

Orava VS- 505 (Orava)    cena:  369 

Na první pohled je Orava VS- 505  relativně obyčejný strojek. Má však některé vlastnosti, kterými se od těch jednoduchých výrazněji odlišuje. Například aktivním držákem, ve  kterém je možno strojek dobíjet. Můžete však zvolit i druhou alternativu a nabíjecí konektor vložit rovnou do strojku. Také má prakticky a účinně vyřešeno i stříhání a prostřihání vlasů pomocí gumových otočných prstenců. Jedním se ovládá délka střižených vlasů, druhým pak stříhání či prostřihávání. Strojek pracuje relativně přesně a s dostatečným komfortem. Problém námi testovaného modelu byl v nekvalitním elektrickém zdroji. Odešly dva za sebou po velmi krátké době. Po námi dodaném univerzálním zdroji se již závada neopakovala. Druhým problémem jsou aku baterie, které velmi rychle ztratily  část své původní kapacity. V testu výdrže tak s necelými deseti minutami skončil na posledním místě. Nicméně vzhledem k tomu, že je možné strojek používat i v době nabíjení nejedná se dle našeho názoru o problém zásadní. Kvalitnější aku by však tomuto modelu určitě prospěly. 

výhody: nabíjecí stojánek, kompaktní
nevýhody: velmi krátká výdrž akumulátorů, nekvalitní zdroj
hodnocení:    uspokojivý

 

Petr Řezáč